Всі публікації щодо:
Зарубіжна література

Розробки уроків - ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас II семестр - (за підручником В. О. Науменко) - 2014 рік

НАЙКРАЩИЙ У СВІТІ ЛІТУН, МАШИНІСТ І МОТОРИСТ — КАРЛСОН, ЩО ЖИВЕ НА ДАХУ. АСТРІД ЛІНДГРЕН МАЛИЙ І КАРЛСОН, ЩО ЖИВЕ НА ДАХУ - Урок 2

Мета: продовжити ознайомлення учнів з творчістю шведської письменниці Астрід Ліндгрен; удосконалювати навички свідомого виразного читання, сприяти засвоєнню змісту казки; вправляти учнів у виразному читанні діалогів; вчити уявляти описані картини, розмірковувати над текстом, пройматися почуттями; розвивати зв'язне мовлення, образне мислення, творчу уяву; виховувати любов до художнього слова.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

II. МОВЛЕННЄВА РОЗМИНКА

1. Вправи для розвитку артикуляції

✵ Цокання язиком у ротовій порожнині.

✵ Набравши повітря, якнайдовше вимовити слово ні з поступовим видихом (тричі).

✵ «Маятник». — ротик відкритий в усмішці, язик рухається від лівої щоки до правої (десять разів).

✵ «Водолаз». — на рахунок 1-5 вдихаємо повітря, затримуємо дихання і повільно видихаємо.

✵ Як співає соловей? (Фіть-фіть-фіть)

✵ Як гуде жук? (Жу-жу-жу)

✵ Як шумить вітер? (Ш-ш-ш)

✵ Як дзижчить комарик? (Дз-дз-дз)

2. Робота над скоромовкою

ЗУБИ

У сестрички Люби

Випадають зуби.

І говорить Люба:

— Я тепер бежжуба!

Грицько Бойко

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Гра «Обличчям до обличчя».

Учні в парах повертаються одне до одного і переказують казку.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

— Який твір почали вивчати на попередньому уроці?

— Хто його автор?

— З якими персонажами нам удалося зустрітися?

Сьогодні ми продовжимо ознайомлення з неймовірними пригодами Малого і його вірного друга Карлсона.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Опрацювання уривка твору Астрід Ліндгрен «Малий і Карлсон, що живе на даху». (с. 171-173)

1) Читання твору комбінованим способом.

✵ Читання за лідером (лідер голосніше читає, решта учнів — напівголосно), до слів «Ох і важко ж мати таку родину».

✵ Читання «буксиром». за учителем до слів «Він підійшов до Малого й поплескав його по плечу».

✵ Читання мовчки (до кінця). Гра «Губи». (учні щільно стискують губи, притуливши до них палець лівої руки так, щоб губи не могли під час читання рухатися).

2) Словникова робота.

Робота в парі

— Прочитайте у правому стовпчику тлумачення, доберіть до них відповідні слова із лівого стовпчика.

Ере

дрібна монета у Швеції

клапаті

твердо пообіцяв

глузами

великі

заприсягнувся

ніжно розмовляти з ким-небудь

воркувати

уїдливими насмішками

3) Повторне читання тексту учнями «ланцюжком».

— Якими ви уявляєте Малого і Карлсона?

4) Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.

— Що запропонувала Малому сестра Бетан?

— Чи відразу Малий погодився на її пропозицію?

— Як йому вдалося поглузувати над Бетан?

— Як автор описує появу Карлсона? Як він звернувся до Малого?

— Як ви оцінюєте вигадку Карлсона? Які почуття вона у вас викликала?

5) Характеристика головних героїв.

— Визначте риси характеру героїв. Знайдіть підтвердження в тексті.

— Які слова можна використати для характеристики Карлсона?

Лінивий, веселий, непосидючий, невгамовний, хоробрий, спокійний, допитливий, нерішучий, хитрий, завзятий, впевнений, байдужий.

6) Читання тексту за особами.

— Знайдіть слова, які підкажуть тон і інтонацію читання (твердо відповів, хитро відповіла, невинно озвався, гаряче признався, рішуче перебив).

— Читаючи, проаналізуйте мовлення головних героїв.

— Як воно їх характеризує?

7) Робота в групі. Гра «Передбачення».

Конкурс на найоригінальніше продовження оповідання.

2. Гра «Чи уважний ти читач?». Тестування (додаток)

1. Астрід Ліндгрен — це:

а) видатна шведська письменниця;

б) відома американська актриса;

в) відома німецька художниця.

2. Астрід Ліндгрен написала історії:

а) про Пеппі Довгапанчоху;

б) про Червону Шапочку;

в) про Русалоньку.

3. Які нагороди отримала А. Ліндгрен?

а) Міжнародні Золоті медалі Г. К. Андерсена;

б) золоту медаль про закінчення школи;

в) Велику Золоту медаль Шведської академії.

4. Завдяки чому літав Карлсон?

а) Бо мав крила;

б) на спині у нього був пропелер;

в) він мав особистий літак.

5. Як Карлсон ставився до себе?

а) Він себе недолюблював;

б) він постійно вихвалявся;

в) ніколи нікому про себе не розповідав.

6. Куди пішли мама й тато Малого?

а) У цирк;

б) в кіно;

в) на роботу.

3. Робота за ілюстрацією

— Подивіться на ілюстрацію до цього твору.

— Чи можемо ми віднести її до всього твору чи до певної його частини?

— Що художник зобразив на картині?

— Які фарби обрав? Який настрій вони створюють?

— Опишіть картину, використовуючи рядки з повісті.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чи сподобався тобі твір?

— Що видалося смішним?

— Коли сумували разом з Малим?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Намалювати ілюстрації до прочитаного уривка.