Всі публікації щодо:

ЛІТЕРАТУРНЕ ЧИТАННЯ 3 клас - Конспекти уроків - 2014 рік

Дружба велика сила

Матеріал до уроку. Бірманська казка «Як серед птахів виникла дружба».

Мета. Удосконалювати вміння учнів читати казку в особах, інтонувати питальні речення. Розвивати вміння аналізувати події, характеризувати дійових персонажів. Виховувати толерантність, повагу один до одного, почуття дружби.

Обладнання. Малюнки ворона, фазана, картки зі словами для утворення прислів’я.

Хід уроку

I. Організація класу.

II. Мовна розминка.

1. Скоромовка.

На майдані, де фонтан,

У футбол грав фазан.

Був би класний футболіст

Заважає пишний хвіст.

2. Гра «Впіймай звук [і]».

По усій, усій землі

В мене друзі є малі:

Білі, жовті, чорні

Братики моторні

Та сестрички милі

Чорні, жовті, білі.

І під сонечком ясним

Любо нам дружить усім.

III. Актуалізація опорних знань.

— Хто може дружити?

— Чи є у вас друг?

— Чому ви вважаєте, що саме з цією людиною можна дружити?

— Як виникла між вами дружба?

— Чи хотіли б ви зберегти такі дружні стосунки між собою?

IV. Мотивація навчальної діяльності.

— Прочитайте назву казки.

— Які події, на вашу думку, відбуватимуться у творі?

— Прочитавши сьогодні цю казку, ми зможемо зрозуміти одне із правил дружби не тільки між птахами, але й між людьми.

V. Робота над казкою.

1. Слово вчителя з елементами бесіди.

— Продовжуємо вивчення казок про тварин. Герої сьогоднішньої казки перед вами (демонстрація ілюстрацій).

— Що ви знаєте про цих птахів?

2. Наукова хвилинка.

Дослідник 1

Ворон — великий чорний птах. У XVII столітті люди вірили, що ворон — «нечистий птах», який наділений надприродною силою. Такі забобони стали причиною знищення птахів.

Шлюбна поведінка воронів є дуже цікавою. Птахи виконують у повітрі акробатичні трюки: кидаються вниз головою, планерують високо у небі. Починають гніздуватися рано наприкінці лютого початку березня. Використовують старе гніздо, дещо поправляють його гілками, мохом.

Харчуються переважно мертвятиною; полюбляють трупи лисиць, зайців. Цим забезпечують пташенят багатою на білок їжею.

Ворон дуже розумний птах. Він наслідує різні звуки і навіть людську мову.

Дослідник 2

Фазан має довжину тулуба до 85 см, вагу — до 2 кг і довгий клиноподібний хвіст з 18-ти пір’їв. На тілі пір’я яскраве, красиве, різного кольору: золотаве, темно-зелене, помаранчеве, фіолетове. Дуже обережний та боязкий птах. При першій нагоді намагається втекти. Дуже гарно бігає, стрибає. Але погано літає. Може пролетіти 70-150 м. але швидко виснажується. Живе біля водойм, у чагарниках, полюбляє заплавні ліси.

Харчується переважно рослинами, а також комахами, дрібними мишами, ящірками, зміями.

Має і ворогів; лисиць, сов, вовків, яструбів.

М’ясо фазана дуже смачне, тому на нього полюють мисливці.

3. Словникова робота.

1) Вправи на розширення кута зору.

Почали

кращий

дружили

нікчемний

спостерігали

вражений

сперечалися

здивований

випробовували

задоволений

2) Пояснення значень слів.

4. Читання казки вчителем.

5. Перевірка первинного сприймання.

— Назвіть персонажів казки.

— Доведіть, що ця казка відноситься до казок про тварин.

6. Самостійне читання казки учнями.

— Чому між птахами не було дружби?

— Як Фазану вдалося потоваришувати з Вороном?

— Чи був здивований Ворон?

— Яке рішення він прийняв?

7. Вибіркове читання.

— Як жили Ворон і Фазан?

— Яке випробування птахи влаштували друзям?

— Чи витримала дружба Ворона і Фазана перевірку на міцність?

— Як птахи сприйняли поведінку Ворона і Фазана один до одного?

— Яке питання поставили пернаті перед собою?

8. Фізкультхвилинка.

9. Характеристика героїв.

(Прикріпити малюнки із зображенням птахів.)

ВОРОН ФАЗАН

розумні

ввічливі

справедливі

мають власну думку

дружелюбні

10. Читання в особах.

— Перша зустріч Фазана і Ворона.

— Розмова птахів із Фазаном.

— Розмова птахів із Вороном.

11. Визначення головної думки.

— Прочитайте запитання, яке поставили птахи один одному після розмови із Фазаном і Вороном.

— Яку відповідь ви б дали на це запитання?

— Чого навчає ця казка?

— Які прислів’я про дружбу ви знаєте?

— Зі слів «поведеш, дружбу, яку, й, заведеш, життя, таке» складіть прислів’я.

(Яку дружбу заведеш, таке життя й поведеш.)

— Чи відображає це прислів’я основну думку казки?

12. Робота з зошитом (с. 8).

VI. Підсумок уроку.

— У чому виявляється дружба між усіма птахами?

— Як дружать люди і птахи?

— Як допомагають птахи людям?

— Як люди охороняють птахів?

— Як люди допомагають взимку птахам?