Всі публікації щодо:
Літературне читання - конспекти уроків 4 клас - (за підручником М. І. Чумарної) - 2015 рік
Розумний з книжок знання бере
Матеріал уроку. «Зірка на ім'я Сонце». з книги «Планета Земля». Прислів’я. «Український робінзон». (стаття).
Мета. Сформувати загальне уявлення про Всесвіт як існуючий світ, нескінченний у часі і просторі. Формувати вміння працювати з додатковою літературою. Виховувати пізнавальний інтерес. Поглиблювати почуття патріотизму, любові до свого народу, його історії та героїчного минулого.
Обладнання. Схема «Будова Сонячної системи»; глобус; книга «Життя та дивовижні пригоди козака Миколи на безлюдному острові».
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Представлення домашнього завдання.
Вправа «Крісло автора».
— Зачитайте або розкажіть свій вірш чи казочку про мандрівку до Сонця.
III. Мотивація навчальної діяльності
1. Відгадування загадок.
✵ Сонця й зір це хатка-дім.
Місяць теж живе у нім.
У людей завжди потреба
дотягнутися до… (неба).
✵ Люди пані що шанують,
за родючість всі цінують.
Степи, долини і поля —
все це матінка … (земля).
✵ Нічного неба оберіг,
і схожий бік його на ріг.
Козак моторний, красний.
Хто ж цей красень ясний? (Місяць)
✵ Нічне небо прикрашають,
мерехтять вони, палають.
Безліч складено казок
про красунь нічних — … (зірок).
✵ Воду в ріках нагріває,
матір-Землю зігріває.
Нам всміхається в віконце
чарівне, гаряче… (Сонце).
2. Вправа «Мікрофон».
— Які те загадки про Сонце ви знаєте?
— Що ви знаєте про Сонце як про зірку?
IV. Мовна розминка.
Послухайте вірш і порахуйте назви небесних тіл. які зустрічаються у вірші.
У кабіні зорельота
поруч першого пілота
над Землею робим коло.
Скільки друзів є довкола!
Гречно Місяць привітався,
Шлях Чумацький усміхався.
Ось жар-птицею комета пролетіла, як ракета.
І Ведмедиця до хати кличе нас погостювати.
Ми запрошення приймаємо, неодмінно завітаємо,
щоб цікаве всім малятам про мандрівку розказати,
а для діточок маленьких зірочок привезти жменьку.
V. Робота над темою уроку.
1. Повідомлення теми і завдань уроку.
— З давніх часів Сонце — один з головних Богів, якому люди поклонялися, оспівували в урочистих гімнах, славили. Багато народів називали себе дітьми Сонця. Сьогодні на уроці ми дізнаємося деякі енциклопедичні дані про Сонце. А також прочитаємо статтю про те, як виникла книга «Життя та дивовижні пригоди козака Миколи на безлюдному острові». Навчимося самостійно опрацьовувати інформацію і повідомляти її іншим.
2. Читання статті з підручника.
— Що запам’ятали з прочитаного?
— Коли з’явилося Сонце?
— Яка температура поверхні Сонця?
— Що таке сонячний вітер?
3. Вправа «Навчаючи, учуся».
Вчитель роздає учням цікаві факти про Сонце (по реченню 8 — 10 учням, інші в цей час опрацьовують статтю в підручнику). Діти опрацьовують своє: речення, а потім виходять на середину і розповідають класу інформацію, яку дізналися.
✵ Згідно з дослідженнями, похмура погода упродовж трьох днів знижує активність мозку, а упродовж тижня — загальну активність нервової системи.
✵ Всі ми думаємо, що Сонце жовтого або помаранчевого кольору, але насправді воно біле.
✵ Світло проходить відстань від Сонця до Землі приблизно за 8 хвилин.
✵ Сонце — це одна із 200 мільярдів зірок у нашій Галактиці.
✵ Сонце — це одна з 6000 зірок, які видно з Землі неозброєним оком.
✵ Людина, що важить 60 кг на Землі, буде важити 1680 кг на Сопці, бо сила тяжіння на поверхні Сонця в 28 разів більша.
✵ На Мальті середня тривалість дня влітку — 10 годин, в Україні — 16 годин, а у шведському місті Кіруні, що знаходиться за полярним кругом, 24 години. Правда, взимку в Кіруні сонце не встає взагалі.
✵ Сонце — єдина зірка Сонячної системи, навколо якої обертаються інші об’єкти: планети та їх супутники, карликові планети, астероїди, метеорити, комети і космічний пил.
VI. Опрацювання статті «Український Робінзон».
1. Слово вчителя.
— Книга була написана у 1918 році. Її автори — січовий стрілець Ігор Федів та Вал. Злотополець. Вал. Злотополець — невідомий український письменник. Повне ім’я невідоме (Валерій? Валентин?). Злотополець скоріш за все — псевдонім. утворений від назви містечка Златопіль. Книга дійшла до читачів тільки в часи незалежності. Робінзоном стає студент Києво-Могилянської Академії, який іде в похід на Туреччину, потрапляє в полон до піратів, на безлюдний острів. Цей острів він називає «Нова Україна». Потім, коли його рятують англійці, він читає в англійських газетах, що в Україні, землі козаків, почалося повстання.
2. Інтерактивне опитування.
— Чи хотіли б ви потрапити на безлюдний острів?
— Чому «так». і чому «ні».
3. Читання статті в підручнику вчителем.
— Чому в Україні йшла війна?
— Яка книга про життя людини на безлюдному острові є найбільш знаменитою?
— Кому присвятили свою книгу українські талановиті люди І. Федів та Вал. Злотололець?
— Чи знаєте ви щось про бій під Кругами?
Вій відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути, за 130 км від Києва. Тривав 5 годин, внаслідок якого загинуло 300 козаків і студентів, які стали на захист незалежності своєї Батьківщини. Проти них боролася більшовицька армія, що налічувала 4 тис. осіб. Ця битва символ нескореного духу нашої нації.
4. Читання учнями.
> Читання «ланцюжком».
✵ Вибіркове читання.
VII. Підсумок уроку.
Роз’єднай павутинки, прочитай два прислів’я.
(У ніч найтемнішу про сонце пам’ятай. За народ і воно віддамо життя і долю.)
— Як розумієте перше прислів’я? Чи відноситься воно до нашого уроку?
— Як розумієте друге прислів’я? Як воно стосується теми нашого уроку?
VIII. Домашнє завдання.
Читати статтю про Сонце, дізнатися з енциклопедії нові факти.
Читати статтю «Український Робінзон».