Всі публікації щодо:
Казки
Літературне читання - конспекти уроків 4 клас - (за підручником М. І. Чумарної) - 2015 рік
Продовжуємо подорож у калмицьку народну казку
Матеріал уроку. Калмицька народна казка «Казка про рідний край». Прислів'я.
Мета. Розширити та поглибити знання учнів про калмицьку народну казку; розвивати вміння оцінювати вчинки персонажів; виховувати інтерес до народної мудрості, бажання вчитися.
Обладнання. Ілюстрації до казки.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Мовна розминка.
1. Абетка народних казок.
— А зараз ми перевіримо, як ви знаєте народні казки світу. Спробуйте на кожну букву алфавіту назвати народні казки.
А — азербайджанські |
Н — німецькі |
Б — білоруські |
О — орокські |
В — вірменські |
П — польські |
Г — грузинські |
Р — румунські |
Д — датські |
С — словацькі |
Е — естонські |
Т — туркменські |
Є — єврейські |
У — українські |
3 — зулуські |
Ф — фінські |
И — ительменські |
X — хакаські |
І — індійські |
Ч — чорногорські |
К — калмицькі |
Ш — шведські |
Л — латиські |
Ю — юкагирські |
М — молдавські |
Я — японські |
— На які букви ми не назвали народи? («Ж». «Ц». «Щ».
2. Утворіть прислів’я та приказки.
Народ скаже, ✵ |
✵ своя сторона. |
В чужім краю ✵ |
✵ серце болить. |
Кожному мила ✵ |
✵ як зав’яже. |
За своїм краєм ✵ |
✵ і солов’ї не цвірінькають. |
— Які з утворених прислів’їв можна дібрати до калмицької казки?
III. Перевірка домашнього завдання.
1. Читання та переказування казки.
2. Добір прислів’їв.
— Прочитайте, які прислів’я ви дібрали вдома до змісту калмицької казки. (Учні зачитують.)
3. Перегляд ілюстрацій.
Учні переглядають ілюстрації та розказують, який саме епізод зобразили на малюнку.
4. Давайте пофантазуємо.
— Спробуйте продовжити цю казку, а потім ми звіримо з оригіналом.
IV. Опрацювання калмицької «Казки про рідний край». (продовження).
1. Читання казки вчителем.
— Хто з учнів передбачив події казки?
2. Читання продовження казки учнями мовчки.
— Чому пташка не співала в неволі?
3. Гра «Так чи ні». (складають учні і зачитують один одному).
— Пташка проспівала сто пісень печалі? (Так)
— Чи двісті пташок злетілися з усіх боків і підхопили її пісню? (Ні)
— Людям здалося, що не птахи співають, а їхні душі? (Так)
— Імператор не був на своїй батьківщині чотири роки? (Ні)
— Чи випустив імператор з клітки пташку? (Так)
— Чи тисячу і одну пісню хвали рідному краю заспівали птахи? (Ні)
— Чи всього дві тисячі й одну пісню хвали заспівали птахи рідному краю і свободі? (Так)
4. Вправи на розвиток читацьких навичок.
> Гра «Знайди і прочитай початок речення за його кінцем».
✵ «… повелів він».
✵ «… підхопили її пісню».
✵ «… не був три роки».
✵ «… а співають їхні душі».
✵ «… пісню хвали свободі».
> Читання «ланцюжком».
5. Визначення зачину, основної частини і кінцівки казки.
6. Робота над образними засобами казки.
— Поясніть, як ви розумієте вислови:
✵ сонце сповільнювало свій хід
✵ годували її з імператорської кухні
✵ задушно в палаці
✵ жовті піски пустелі
✵ зажевріла на небі ясна вранішня зоря
✵ прийшов у це життя
7. Складання плану казки.
Орієнтовний план казки
1. Подарунок імператорові.
2. Золота клітка.
3. Мовчання пташки.
4. Трирічна подорож країною.
5. Пташка на волі.
V. Робота над ілюстрацією.
— Розгляньте малюнок. Розкажіть, що зображено на малюнку. Зверніть увагу на кольорову гаму малюнка.
— Який епізод казки на ньому зображено?
— Розкажіть, якою зображено пташку.
VI. Робота над прислів'ями.
— Прочитайте прислів’я та поясніть їх значення.
VII. Підсумок уроку.
— Як ви гадаєте, у чому полягає основна думка казки?
— Чого навчає нас ця казка?
VIII. Домашнє завдання.
Читати та переказувати казку. Відповідати на запитання в кінці казки. Повторити вивчене про творчість Ліни Костенко.