Всі публікації щодо:
Розвиток мовлення

Українська література. Конспекти уроків. 5 клас - ІІ семестр - 2016 рік

УРОКУ РОЗВИТКУ КОМУНІКАТИВНИХ УМІНЬ № 5. ХУДОЖНІЙ ЕТЮД ПРО ПРИРОДУ(ПИСЬМОВО)

Мета:

- ознайомити учнів з поняттям «етюд». формувати вміння писати художні етюди про природу;

- розвивати творче мислення, мовлення, розвивати вміння спостерігати, робити власні замальовки про природу;

- виховувати інтерес до прекрасного, любов до природи та дбайливе ставлення до неї.

Тип уроку: урок розвитку мовлення.

Обладнання: зразки художніх творів, живописних робіт, музичних етюдів.

Стояла я і слухала весну…

Леся Українка

ПЕРЕБІГ УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

1. Слово вчителя

Придивіться, яка чудова весна усміхається нам у віконечко, бажає нам успіху. Кожного ранку, коли ви йдете до школи, вас супроводжують сонечко, хмарки, дерева, трави, квіти — це супутники нашого життя. А чи уважні ми до них, чи помічаємо красу навколишнього. Сьогодні ми уважніше придивимось до природи, простежимо, як її краса описана в живописі, музиці, літературі.

2. Робота з епіграфом.

(Учитель читає вголос епіграф уроку, коментує його, залучає до бесіди учнів.)

Як ви думаєте, чи можна слухати весну? (Звичайно, адже природа — жива для тих, хто вміє з нею розмовляти.)

ІІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

(Учні записують у зошити тему уроку, епіграф.)

IV. ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Слово вчителя

На попередніх уроках ми ознайомилися з поетичними творами Т. Шевченка, П. Тичини, Є. Гуцала про природу, де письменники розкрили нам не тільки дивовижний світ рідної землі, а й передали свою любов до неї.

Згадаймо уривки поетичних творів відомих письменників.

(Учні читають напам'ять поезії.)

2. Бесіда

✵ За допомогою чого досягають краси мовлення художніх творів?

(За допомогою художніх засобів: епітетів, порівнянь, метафор, персоніфікації.)

✵ А як ще називають опис природи? (Пейзаж)

Отже, ми сьогодні спробуємо побувати письменниками й описати свої враження про природу у формі етюда, дізнаємось про його особливості.

3. Опрацювання теоретичного матеріалу

Етюд — це невеликий за формою і змістом твір у художньому стилі на основі безпосередніх вражень і спостережень за картинами природи. Його характерні особливості: коротка форма, опис вражень від природи з висловленням власних почуттів, образність мови, переважно відсутність сюжету. Етюд може бути написаний як прозовою, так і віршованою мовою. Як жанр трапляється в музиці, живописі, графіці, літературі.

4. Ознайомлення зі зразками етюда в різних видах мистецтва

(Звучить запис музики П. Чайковського «Пори року». підбір живописних пейзажних творів відомих художників.)

5. Бесіда

✵ За допомогою чого відтворено красу природи в цих творах? (У музиці — за допомогою звуків, у живописі — відтінків кольорів.)

✵ А в живій природі присутні ці звуки і кольори? (Звичайно, це спів пташок, шелест трав і листочків дерев, шум вітру, дзюрчання струмків, мелодія дощу; різноманітний спектр кольорів неба, квітів, дерев, веселки, річок і озер. Якщо придивитися, то природа розмовляє своєю мовою, вона жива. Тільки не всі це помічають.)

6. Робота в парах. Дослідження «Відшукай красу».

Відшукайте в уривках етюдів епітети, порівняння, метафори, поясніть їх.

Текст 1

Небо синє, ніби синє море. Малесенькі хмарки, мов зграя лебедів, пливли над землею. На землі цвіла весна красна. За вікном був садок саме в білому цвіту. А на квітах блищала роса, як діаманти. У вікно війнуло духом весни, духом того життя, молодого й свіжого. Я притулив до лоба листки й квітки яблуні, почув, що весняне життя проникає в мене, ллється в серце, мов пісня, мов поезія (І. Нечуй-Левицький).

Текст 2

Кучеряві діброви, смарагдові левади й змолоділі поля мліють від радісних симфоній і веселих барв великого свята природи. У густих верболозах поміж плакучих верб, що замріяно полощуть у тихих плесах довгі віти, і вдень, і вночі не втихають закохані соловейки. Пишні левади пропахли медовим ароматом (М. Яценко).

Текст 3

Весна у вікна заглядає,

Не по дорозі нам з журбою.

Хмарки у синяві пливуть,

Сміється сонечко з висот…

І серце райдугою грає…

І ми вітаємо з тобою

Весна надворі, — тільки й чуть.

Весни жаданий поворот.

Розтанув сніг. Гаї привітні

Шумлять над маревом ланів.

І пелюстки свої блакитні

Під сонцем пролісок розкрив.

В. Сосюра

7. Робота в групах

Підберіть художні засоби до слова «весна».

1-ша група — епітети. (Весела, радісна, запашна, квітуча, привітна, сонячна, співуча, чаруюча, соковита).

2- га група — порівняння. (Як дівчина, як поезія, як пісня, як музика, як симфонія, як царівна)

3- тя група — метафори. (Усміхається, вітає, зачаровує, кличе до роботи, виграє барвами, надихає, дзвенить джерелами, струмками, зворушує, укриває землю рястом, пробуджує, хвилює, співає, відкриває землю)

8. Конкурс на краще речення про весну

- Найбільше я люблю весну, вона чарує мене своєю красою.

- Яка ж це насолода: зустрічати весняний ранок з першими променями сонця.

- Весна сплітає нам вінок із рути-м'яти, вітає нас квітками, щоб ми були веселі і щасливі.

- Весна чарує і п'янить своїми запашними ароматами.

- Яка це чудова, прекрасна пора, все розквітає, і пахне земля.

- Дерева цвітуть і трава зеленіє, все навкруги просто радіє.

9. Самостійна робота учнів над створенням етюда

Запропоновані теми: «Хлюпоче веслами весна». «Стояла я і слухала весну…». «Наодинці з природою». «Здрастуй, пролісок». «Перший промінь сонця».

Зразок етюда

Сонце сміялось! Воно було таке чудове, веселе, що осліпляло своєю усмішкою всю природу. Перші промені пестили землю, давали їй силу і наснагу. І раптом все навкруги стало таке гарне. Все раділо новому дню. Все вітало сонце, весну. Як я люблю зустрічати весняний світанок! Саме тоді по-справжньому я люблю землю, відчуваю її красу.

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

1. Рефлексія

(Фрази записані на дошці, учні по черзі продовжують одну фразу за бажанням.)

- Сьогодні на уроці я зрозумів (-ла), що…

- Я думаю, що мистецтво слова…

- Мені було важко…

V ІІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до уроку виразного читання напам'ять (за вивченими поезіями П. Тичини чи М. Рильського).

За вибором учня:

- написати акровірш «Весна».

ДОДАТОК

Зразок твору-етюда

ТАНОК ОСІННЬОГО ЛИСТЯ

Осінь — чарівна пора. Вона, наче талановита художниця, розмалювала кущі, дерева, квіти. Молодий клен стоїть, ніби князь в золотій киреї.

Рухи осені граціозні. Ось вона йде по землі, блукає в лісі, обтрушуючи дерева та кущі. Листя схоже на яскравих метеликів. Осінній листопад додає замріяного настрою. Дерева скидають листя поступово. Воно кружляє, в'ється, пурхає і падає на землю. А під час сильного вітру політ осіннього листя схожий на танок.

Зайдеш осінньої пори в ліс і чуєш шарудіння листя під ногами, крики відлітаючих птахів, гілкопад та шум осіннього дощу.

Сумна музика осінньої пори нагадує прощальну пісню. Цей спів схожий на колискову, під звуки якої засинає природа.