Всі публікації щодо:
Жиленко Ірина

Українська література 6 клас - Плани-конспекти уроків - 2014 рік

Розвиток зв'язного мовлення. Твір-опис тварини, предмета за мотивами чарівного світу української поезії

Мета: поглибити знання учнів про художній опис, розвивати образне мислення, зв'язне мовлення, уміння описувати предмети, явища в художньому стилі, виражати власне ставлення до зображуваного.

Очікувані результати: учні розуміють поняття «художній опис». уміють наводити приклади з художніх творів, самостійно складають описи різних видів, висловлюють оціночні судження.

Теорія літератури: художній опис.

Обладнання: портрет І. Жиленко, бібліотечка її творів, учнівські малюнки, картина П. Холодного «Казка про дівчинку та паву». дидактичний матеріал.

Тип уроку: формування знань, умінь і навичок.

І. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку

Вступне слово вчителя.

Коли людина поринає в поетичний світ, у її уяві постає ціла галерея образів. Сьогодні на уроці ми будемо вчитися втілювати образи в слова, будувати художні описи, ілюструвати їх прикладами з вивчених поезій.

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. Перевірка домашнього завдання.

(Розповідь про письменницю, виразне читання й аналіз її віршів.)

2. Виконання тестових завдань за поезіями І. Жиленко «Жар- птиця». «Підкова». «Гном у буфеті».

II. Основний зміст роботи

1. Ознайомлення з початками творів.

1) «Мій чотирилапий друг».

Варіант І

Піднімаючись сходами, я чую, як веселим гавкотом зустрічає мене мій чотирилапий друг — песик Джек. Він знає, що зараз отримає їжу й піде зі мною на прогулянку. Мій собачка… (розмір, забарвлення, звички, повадки, кого й що любить найбільше й таке інше).

Варіант II

Коли я приходжу зі школи, на порозі мене радісно зустрічає мій котик (моя кішечка). Він треться об мої ноги й лагідно муркоче.

Ця тваринка… (порода, розмір, забарвлення, звички, кого й що любить найбільше й таке інше).

2) «Крилатий улюбленець родини».

Щоранку ми прокидаємося від веселого щебету нашого улюбленця — папужки (канарки). Його мені подарували на день народження. У нього такий вигляд… (розмір, забарвлення, повадки, що любить або не любить і таке інше).

3) «Золота рибка».

У нас удома є великий акваріум. У ньому плаває багато різних рибок. Але найбільше я люблю золоту. Можу довго спостерігати за нею. Вона… (розмір, форма, поведінка й таке інше).

4) «Чудова скринька». («Бабусина скриня».

У своїй шафі бабуся тримає чудову річ — скриньку, у якій зберігає найдорожчі для неї речі: пожовклі, листи з фронту, старі фотографії, вітальні листівки. Разом із бабунею ми часто розглядаємо незвичайне оздоблення цього виробу ручної роботи. Скринька має такий вигляд… (форма, колір, оздоблення, матеріал, що всередині й таке інше).

5) «Незвичайний годинник».

Нині в багатьох удома стоять сучасні електронні годинники, оформлені в простому, стриманому стилі. А я милуюся нашим старовинним годинником із маятником і зозулею. Він… (форма, розмір, матеріал, колір і таке інше).

6) «Чарівна лампа».

На столі стоїть лампа під абажуром. Мама говорить, що вона належала ще її прабабусі. Лампа ця має такий вигляд… (форма, висота, колір, матеріал і таке інше).

7) «Наймудріша книжка».

Підходжу до полички з книгами. Довго роздивляюся обкладинки й вибираю, на мій погляд, наймудрішу книгу — енциклопедію. Вона… (розмір, колір, оформлення, ілюстрації й таке інше).

2. Написання творів у чернетках.

3. Зачитування двох-трьох робіт, коментування вчителя.

4. Редагування учнями складених творів.

5. Написання творів у чистовиках.

ІІІ. Домашнє завдання

Підготувати повідомлення про передумови виникнення друкарства.

IV. Підбиття підсумків уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».

— Сьогодні мені вдалося…