Всі публікації щодо:
Калинець Ігор

Українська література 6 клас - Розробки уроків - Р. Орищин - 2017 рік

Ігор Калинець — один з талановитих українських поетів, що пише і для дітей. Цікавий епізод з його життя. Писанки

Мета: ознайомити учнів з цікавими епізодами життя І. Калинця, допомогти зрозуміти метафоричність мислення митця; розкрити роль метафори й порівняння в поезії «Писанки». реальне й уявне в ній та образ найдорожчої людини — мами; удосконалювати навички виразного читання віршів; виховувати інтерес до вивчення народних звичаїв та обрядів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

Засоби навчання: підручник, портрет І. Калинця, виставка його творів, писанки, зразки орнаментів, фотографії, ілюстрації, звукозапис «Веснянки». у виконанні Ніни Матвієнко.

Випереджувальне завдання: учень чи кілька учнів готують повідомлення про І. Калинця з використанням фотографій, спогадів, уривків з віршів тощо.

Перебіг уроку

I. Організаційний етап.

II. Актуалізація і корекція опорних знань.

Перевірка домашнього завдання.



III. Повідомлення теми, цілей і завдань уроку. Мотивація учіння.

Прослуховування «Веснянки». у виконанні Ніни Матвієнко.

Евристична бесіда.

1. Розкажіть про свої враження та спогади, які навіяла ця пісня. 2. З яким святом вона асоціюється? 3. Що, на вашу думку, є головним символом Великодня? 4. Чи знаєте ви, який шлях доводиться подолати яйцю, щоб стати писанкою?

IV. Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу.

Виразне читання вірша І. Калинця «Писанки».

1. Чи сподобалася вам поезія? 2. Чи хотіли б ви дізнатися про її автора?

«Презентація». автора підготовленими учнями.

Орієнтовний матеріал для розповіді.

До 1980-х років Ігоря Калинця як поета мало хто знав в Україні. Суворі пермські концтабори та забайкальське заслання надовго відірвали його від рідної землі.

Ігор Миронович Калинець народився 9 липня 1939 р. в м. Ходорів на Львівщині в сім’ї службовця. У 1956 р. закінчив середню школу й вступив до Львівського університету ім. І. Франка. 1962 р., закінчивши українське відділення філологічного факультету Львівського університету, почав працювати в обласному архіві: спочатку архівістом, а згодом — старшим науковим співробітником.

Творчий доробок І. Калинця становить 17 поетичних збірок, що згруповані у двох циклах: «Пробуджена муза». (9 збірок) і «Невольнича муза». (8 збірок). Перша збірка віршів поета «Вогонь Купала». побачила світ у видавництві «Молодь». 1966 року і була прихильно зустрінута критикою.

За громадянську непокору в тематиці віршів Калинець був репресований радянською владою: отримав 6 років суворих таборів і 3 роки заслання, які відбув на Північному Уралі та в Забайкаллі. В ув’язненні поет працював токарем і кочегаром. Після повернення із заслання був редактором журналу львівського обласного відділу Фонду культури. У 1991 р. у Варшаві вийшов перший том циклу «Пробуджена муза». а в США — другий том «Невольнича муза».

Автор двох томів-фоліантів, куди ввійшли сімнадцять збірок оригінальних поезій (перекладені іноземними мовами вірші склали три збірки), Ігор Калинець є почесним членом Міжнародного ПЕН- клубу, лауреатом літературної Премії імені І. Франка (Чикаго, США, 1979). У 1992 році отримав Премію імені В. Стуса, а за книжку вибраних поезій «Тринадцять аналогій». був удостоєний Національної премії України імені Т. Шевченка. Книжка «Слово триваюче». вийшла друком у Харкові в 1997 р. У доробку поета чимало творів і для дітей, наприклад «Книжечка для Дзвінки». видана в Києві 1991 року. Займається поет і перекладами художньої літератури, зокрема з польської мови.

За визначні заслуги в утвердженні національної ідеї, широку пропаганду українського слова 2005 року відомому поетові та громадському діячу Ігореві Калинцю було присвоєно звання почесного громадянина Львова.

V. Осмислення об’єктивних зв’язків і взаємозалежностей у виучуваному матеріалі й розкриття внутрішньої суті явищ та процесів.

Бесіда за питаннями.

— Опишіть картини, що виникли у вашій уяві під час читання або слухання вірша «Писанки».

— Яким настроєм пройнята поезія? Чим він зумовлений?

— У поезії переплелося уявне і реальне. Чому між ними немає чіткої межі?

— Яким постає у вірші образ матері — найдорожчої для поета людини? Чи погоджуєтеся ви з думкою, що мама як добра берегиня родини, роду і життя взагалі тримає у своїх долонях вже не просто писанки — «ясні сонця». а неповторний світ казки і краси?

— Які орнаменти малювала мама на писанках? Які природні барвники використовувала?

— Як ставиться автор до оспіваних писанок? Назвіть засоби художньої виразності, які він використовує в поезії.

— Чи доводилося вам розписувати великодні яйця? Якщо так, то які візерунки ви вибирали? Які кольори використовували? Чому?

— Що уособлюють писанки? Які ви знаєте звичаї, пов’язані з ними?



Пізнавальне завдання.

— Прочитайте легенди про писанки та висловіть свою думку з приводу прочитаного.

* * *

Писанки беруть свій початок від прадавніх вірувань нашого народу.

Могутній бог Род нібито мав здатність перетворюватися на сокола. У предковічні часи він зніс золоте яйце, яке мало всередині не жовток з білком, а зародок усього світу.

Була сувора зима. Птахи не встигли відлетіти у вирій і почали гинути, замерзати. Люди позабирали птахів до своїх осель, відігріли, а навесні випустили у вирій. Пернаті не барилися, швидко повернулися на рідну землю, а на крилах разом із весною принесли дивні яєчка. Відтоді з приходом великого весняного дня люди й стали писати писанки…

* * *

Злий Ірод, прикутий у пеклі, щороку посилає своїх слуг на землю й питає їх, коли повернуться:

— А чи люди писанки пишуть, чи ні?

— Пишуть усі люди, — відповідають слуги.

Тоді Ірод аж заходиться від плачу, бо писанкарі — то не його люди. Плаче Ірод, зривається з ланцюгів, але ковалі знову потовщують залізо.

Тож доки пишуть люди писанки, доти буде світ, а як перестануть, тоді світ має скінчитися.

VI. Підсумки. Рефлексія. Оцінювання.

Слово вчителя.

Із прийняттям християнства на писанках з’явилися нові малюнки — символи Христової віри: хрест і невелика церква. Є й писанки зі знаками державного походження. На них, окрім орнаменту, зображують тризуб або навіть напис: «Христос воскрес! Воскресне Україна!».

Українська писанка разом із нашими земляками помандрувала в далекі світи. І тепер багато американців, австралійців, німців, канадців не уявляють Великодня без писанки.

У канадському місті Едмонтоні встановлено пам’ятник українській писанці. А в українському місті Коломия, що на Івано-Франківщині, відкрито Музей писанки (демонструються відповідні фото- чи відеоматеріали).

Інтерактивна вправа «Незакінчене речення».

1. На уроці мені найбільше сподобалося… 2. Мені ще хотілося б дізнатися про…

VII. Домашнє завдання та інструктаж до його виконання.

— Обов’язкове: вивчити напам’ять вірш І. Калинця «Писанки».

— За бажанням: дізнатися про родинні традиції писанкарства; навчитися грати в народні ігри з писанками.