Всі публікації щодо:

Розробки уроків - Українська література 7 клас - 2015 рік

ГРИГІР ТЮТЮННИК. ЦІКАВИЙ ЕПІЗОД ІЗ ДИТИНСТВА ПИСЬМЕННИКА. АВТОБІОГРАФІЧНА ОСНОВА ПОВІСТІ «КЛИМКО»

Мета:

✵ навчальна: подати короткі відомості про життя і творчість видатного українського майстра слова — Григора Тютюнника та його автобіографічну повість «Климко»;

✵ розвивальна: формувати вміння визначати головне, висловлювати власну думку щодо важливих суспільних подій, розвивати вміння проводити паралелі між життям автора та прочитаним твором;

✵ виховна: виховувати загальнолюдські цінності: чуйність, доброту, турботу про іншого.

Обладнання: підручник, портрет Григора Тютюнника, фото Другої світової війни.

ПЕРЕБІГ УРОКУ

І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

ІІ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ

ІІІ. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

IV. ЗАСВОЄННЯ НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ У ПРОЦЕСІ ВИКОНАННЯ ПРАКТИЧНИХ ЗАВДАНЬ

«Мікрофон».

1. Чи подобаються вам читати твору про війну? Які саме? 2. Коли розпочалася Друга світова війна? Які країни брали в ній участь? 3. Як ви гадаєте, чому більшість героїв у творах Гр. Тютюнника — це діти? 4. Пригадайте, що вам відомо про Гр. Тютюнника. Які його твори ви вже читали?

Лекція вчителя

Григір Михайлович Тютюнник народився 5 грудня 1931 р. в с. Шилівка на Полтавщині в селянській родині. Тяжкі умови дитинства відіграли згодом істотну роль і у виборі тем та сюжетів, і у формуванні світосприймання майбутнього письменника з його драматичністю як основною домінантою: рання втрата батька, життя вдалині від матері, завдані війною моральні й матеріальні втрати тощо. Після визволення України від фашистської навали Тютюнник закінчив п’ятий клас сільської школи і вступив до ремісничого училища; працював на заводі імені Малишева в Харкові, в колгоспі, на будівництві Миронівської ДРЕС, на відбудові шахт у Донбасі. Після служби у військово-морському флоті (у Владивостоку), де вчився у вечірній школі, вперше пробує писати (російською мовою). Значний вплив на формування його літературних смаків, на ставлення до літературної праці справив його брат — письменник Григорій Тютюнник. Уже відтоді поступово формувались характерні прикмети творчої індивідуальності молодого письменника: постійне невдоволення собою, наполегливі пошуки точного слова — найпотрібнішого, найвиразнішого, — тривале обдумування кожного твору (і згодом, досить часто, — попередня, до викладу на папері, «апробація». їх в усних розповідях). Період його літературного учнівства лишився прихованим від сторонніх очей.

Перша зустріч письменника з читачем (за підписом «Григорий Тютюнник-Ташанский». — оповідання «В сутінки».

Після закінчення Харківського університету (1962) Гр. Тютюнник учителював у вечірній школі на Донбасі. Упродовж 1963-1964 pp. працює в редакції газети «Літературна Україна». публікує в ній кілька нарисів на різні теми та перші оповідання: «Дивак». «Рожевий морок». «Кленовий пагін». «Сито, сито…». Молодіжні журнали «Дніпро». та «Зміна». вміщують новели «Місячної ночі». «Зав’язь». «На згарищі». «У сутінки». «Чудасія». «Смерть кавалера».

Зацікавившись кінематографом, Гр. Тютюнник працює у сценарній майстерні Київської кіностудії імені О. Довженка, — створює літературний сценарій за романом Г. Тютюнника «Вир». рецензує твори колег-кінодраматургів та фільми. Переходить на редакторсько-видавничу роботу, а згодом повністю віддається літературній творчості.

Герої багатьох творів Г. Тютюнника — діти, але це не означає, що про них писали спеціально для дітей. Душа митця була дуже схожою на дитячу, його власні почуття і переживання світу суголосні з переживанням дитини, чистого, довірливого, ще незіпсованого створіння.

Уся творчість Г. Тютюнника тримається на вічних загальнолюдських цінностях, що наповнюються пронизливим світлом найменші закутки людських душ, блукальців, як і він сам, відчужених дітей від величезного, але все ж таки прекрасного світу.

Магічний квадрат

За допомогою «магічного квадрата». прочитайте ключові слова, які покладено в основу повісті Гр. Тютюнника «Климко».

Відповідь (слова написані підряд, замасковані попереду й в кінці іншими, будь-якими літерами): доброта, гуманізм, чуйність, милосердя, працьовитість, турбота, самопожертва, співпереживання, самостійність, відповідальність, сміливість, кмітливість, витривалість, товариськість, гідність, пошана.

Виразне читання частини тексту повісті (за підручником)

Бесіда з учнями

♦ Яким, на ваш погляд, було дитинство Климка? Свою думку вмотивуйте.

♦ Через що він залишився самотнім?

♦ У яких умовах жили такі діти, як Климко, під час війни?

♦ Що змусило хлопця вирушити в подорож? Чи була вона небезпечною? Чому?

♦ Чи співчуває письменник своєму герою? Про що це свідчить?

♦ Чому Климко не втрачав упевненості, цілеспрямованості, жаги до життя, зважаючи на складність і небезпечність того часу.

♦ Чому твір «Климко». можна вважати частково автобіографічним?

V. ПІДСУМОК УРОКУ

VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

► Дочитати повість «Климко». підготувати одне питання за змістом твору.