Всі публікації щодо:
Карпенко-Карий Іван
Уроки з української літератури 8 клас
І. Карпенко-Карий. «Сто тисяч». Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи
Тема. І. Карпенко-Карий. «Сто тисяч». Проблема бездуховності людини, засліпленої прагненням до наживи.
Мета: навчати учнів розкривати проблематику твору, визначати основні засоби змалювання образу Герасима Калитки, характеризувати його та інших дійових осіб; формувати вміння дискутувати про бездуховність людини, про сенс людського життя та висловлювати думки, викликані прочитанням твору; виховувати усвідомлення того, що бездуховність — прояв зла у житті людини.
Обладнання: ілюстрації до п'єси «Сто тисяч». виставка творів І. Карпенка-Карого.
Хід уроку
І. Організація навчальної діяльності.
1. Тестова перевірка засвоєння учнями змісту п'єси «Сто тисяч».
1. За що Калитка дорікав робітникові Климу:
а) за те, шо той рано встав;
б) що взяв окраєць хліба;
в) що не затопив у печі;
г) добре поснідав.
2. Від яких думок Герасимові «і не їсться … і не спиться».
а) як би «земельки прикупити»;
б) що його робітники лише «жеруть, як з немочі, а сплять, як мертві»;
в) що хліб «крадуть з-під носа»;
г) що Копач «викопає гроші».
3. З якою метою Калитка відряджає кума Савку «у город».
а) купити «свинку і кнурця». у Пузиря;
б) розміняти гроші в казначействі;
в) знайти майстра з виготовлення фальшивих грошей;
г) на службу до Божого храму.
4. Яку винагороду попросив Савка за допомогу в купівлі фальшивих грошей:
а) половину від усієї суми;
б) сто карбованців від кожної тисячі;
в) п'ятдесят карбованців від тисячі;
г) запродажню на волі.
5. Як відреагував Герасим на прохання Параски запрягти коней, щоб поїхати до церкви:
а) виконав її прохання;
б) сам повіз дружину до храму;
в) не дав коней і мало не побив Параску;
г) сказав, що коні всі у полі.
6. Який сон приснився Калитці:
а) що Роман одружився з Пузиревою дочкою;
б) що кум Савка відібрав у нього гроші;
в) що Пузир купив фальшиві гроші;
г) що Бонавентура знайшов скарб.
7. Скільки днів потрібно буде, щоб об'їхати усю придбану Калиткою землю:
а) один;
б) два;
в) три;
г) чотири.
8. У кого Герасим збирався купити землю:
а) у Пузиря;
б) в Жолудя;
в) у Гершка;
г) у Смоквинова.
9. Чому Калитка все-таки вирішив одружити сина Романа з Мотрею:
а) бо про це просив його сам Роман;
б) щоб догодити Парасці;
в) бо Пузир образив Романа і не запросив його у хату;
г) тому що Мотря була багатою.
10. Як обдурив Герасим Невідомого:
а) не захотів купити фальшивих грошей;
б) дав тому замість п'яти лише три тисячі карбованців;
в) розповів про шахрая в казначействі;
г) заплатив за фальшиві гроші також фальшивими.
11. Чому Калитка хотів накласти на себе руки:
а) тому що Савка вимагав від нього десять тисяч;
б) бо Жолудь перекупив землю у Смоквинова;
в) тому що, замість грошей єврей дав Герасимові «чистісіньк бумагу»;
г) бо його залишила дружина.
12. Яке слово пропущене в останній репліці Калитки «Обікрали
… ограбили … Пропала земля Смоквинова! Нащо ви мене зняли з
вірьовки? Краще …, ніж така потеря».
а) гроші;
б) злидні;
в) тюрма;
г) смерть.
Ключі: 1 - б; 2 - а; 3 - б; 4 - б; 5 - в; 6 - б; 7 - в; 8 – г; 9 - в; 10 - б; 11 - в; 12 - г.
2. Бесіда за питаннями.
— Які картини вам особливо сподобалися у творі «Сто тисяч». Чому? Перекажіть їх або виразно прочитайте в особах.
— Хто з персонажів найбільше запам'ятався? Чим саме?
— Яке основне прагнення Калитки? Як він втілює в життя свої мрії, спрямовані на збагачення?
— Якими засобами Герасим домагається майна?
— Чи можна стверджувати, що жадібність — головна риса характеру Калитки? Поясніть свою думку.
— Вдумайтеся у зміст прислів'я: «Чужими руками добре жар загрібати». Який вчинок Герасима характеризує його як такого, що любить чужими руками жар загрібати?
— Як ви гадаєте, чому Калитка так любить землю? Чи можна вважати цю рису вдачі взірцем для нас?
— Які риси характеру Герасима, на вашу думку, гідні наслідування?
— Як Калитка ставиться до науки, культури?
— Яким він є батьком, чоловіком? Підтвердіть свої відповіді рядками з тексту?
— Чи знаєте ви, що означає слово «бездуховний». Чи можна Герасима назвати бездуховною людиною? Чому?
— Зіставте образи Калитки і Савки. Що спільне й що відмінне у їхніх характерах?
— Охарактеризуйте поведінку, мрії, мову Бонавентури. Яка ваша думка про нього?
— Розкажіть про Романа. Якими ви уявляєте його зовнішність і вдачу? Про що, на вашу думку, свідчать такі деталі: з вирваного волосся він робить квачі; згоден вступити в спілку з Копачем; їздив до Пузиря. Чи стане Роман таким же, як його батько? Обгрунтуйте своє твердження.
— Якими ви уявляєте Параску й Мотрю? Позитивні вони персонажі чи негативні? Доведіть свою думку.
3. Робота в групах. «Синтез думок».
Учні об'єднуються в групи та отримують завдання відповісти на питання: «У чому вбачають сенс життя герої п 'єси «Сто тисяч». А в чому вбачаєте сенс людського життя ви ? (Відповідь можна на аркуші паперу написати, намалювати чи показати схематично).
За командою вчителя сусідні групи обмінюються аркушами і вже іншим чорнилом чи олівцем доповнюють відповідь попередньої групи, погоджуючись з нею чи заперечуючи її.
II. Підбиття підсумків.
III. Домашнє завдання.
Підберіть матеріали для характеристики Герасима Калитки за таким планом:
а) прагнення до збагачення — основний зміст життя Калитки;
б) ставлення до членів родини;
в) взаємини з друзями, знайомими;
г) стосунки з наймитами;
д) шахрайські махінації.
(Матеріали можна записати у вигляді цитат або стисло викласти своїми словами, - наприклад: ставлення до членів родини — «жінка з діжі рук не виймає»; синові не дає найменшого відпочинку; коней шкодує, а Параску — ні тощо.)