Всі публікації щодо:
Українка Леся
Розробки уроків - Українська література 8 клас - 2016 рік
Леся Українка. «Давня казка». Ідея вільної творчості, вільнолюбства людини. Проблеми й мотиви: роль митця в суспільстві, служіння музі й народові, суть людського щастя, вдячності
Тема. Леся Українка. «Давня казка». Ідея вільної творчості, вільнолюбства людини. Проблеми й мотиви: роль митця в суспільстві, служіння музі й народові, суть людського щастя, вдячності
Мета: ознайомити з поемою «Давня казка», допомогти учням усвідомити проблеми й мотиви твору, її ідейно-художню цінність; розвивати образне й критичне мислення, навички виразного читання ліро-епічних творів, уміння виділяти основні мотиви у творах, коментувати й висловлювати свої думки та враження; виховувати повагу до щирих почуттів дружби, вірності й чесності в стосунках, волелюбність, справедливість, любов до художнього слова.
Теорія літератури: лірика, її різновиди, художні образи, художні засоби.
Обладнання: портрети Лесі Українки різних років, видання «Давньої казки», ілюстрації до твору.
Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.
Хід уроку
I. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ
✵ Перевірка домашнього завдання.
Прокоментувати кілька крилатих висловів Лесі Українки.
II. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ УЧНІВ. ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ УРОКУ
✵ Вступне слово вчителя.
«Від часу Шевченківського «Поховайте та вставайте, кайдани порвіте». Україна не чула такого сильного, гарячого та поетичного слова, як із уст сеї слабосилої, хорої дівчини.
… Леся Українка не силкується на Шевченків пафос, не пережовує його термінології; у неї є свій пафос, своє власне слово…
У самої наболіло на душі чимало, у самої поетичне слово доспіло і сиплеться, мов золота пшениця…», — писав І. Франко про Лесю Українку.
Слово — головна її «зброя», як і зброя інших поетів. Сьогодні ми й прилучимося до поетичних роздумів Лесі Українки про роль поета й поезії.
III. СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
✵ Виразне читання поеми «Давня казка» (умовна частина).
✵ Словникова робота, обмін враженнями про прочитане.
✵ Евристична бесіда.
— Яка тема твору Лесі Українки, які проблеми в ньому піднімаються?
— За яких обставин познайомилися поет і лицар?
— Як молодь ставилася до поета?
— Чому граф поміняв свою думку про поета? Якої допомоги він потребував?
✵ Робота з підручником.
Опрацювання статті підручника, відповіді на запитання, виконання завдань (вибірково).
✵ Коментар учителя.
Твір «Давня казка» вперше був опублікований у львівському журналі «Життя і слово» за 1896 рік, а пізніше — у другій збірці віршів Лесі Українки «Думи і мрії». У час творення цієї поеми деякі письменники реакційного напрямку заявили, що гнобительський лад — непорушний, вічний. Поемою «Давня казка» Леся Українка давала гостру відсіч носіям цих теорій.
Тема поеми — розповідь про повстання проти кривдників народу, якому великої сили надавали пісні Поета.
«Давня казка» — твір про силу поетичного слова, яка може надихнути й мобілізувати людину на визвольну боротьбу, твір про єдність поета з народом. У поемі порушено важливі проблеми: роль поета в житті суспільства, проблема людського щастя.
Герой твору — із тих митців, що поставили своє поетичне слово на службу рідному народові, справедливості.
Франко назвав «Давню казку» Лесі Українки однією «з найкращих і найхарактерніших окрас нашої нової літератури».
✵ Робота зі словником літературознавчих термінів.
Поема — ліро-епічний віршований твір, у якому зображені значні події та яскраві характери, а розповідь героїв супроводжується розкриттям авторських переживань і роздумів.
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ ТА НАВИЧОК
✵ Завдання аналітичного характеру.
Доведіть, що твір Лесі Українки — поема.
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Знати зміст умовної частини поеми Лесі Українки «Давня казка», уміти його коментувати, визначати провідні мотиви й основні думки, висловлювати власні думки та враження.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ
✵ Інтерактивна вправа «Займи позицію».
— До поетичної творчості я ставлюся…