Всі публікації щодо:
Українка Леся

Українська література 8 клас - Олена Міщенко - Генеза 2016 рік

ТАК! Я БУДУ КРІЗЬ СЛЬОЗИ СМІЯТИСЬ... - ЛЕСЯ УКРАЇНКА (Лариса Косач) (1871-1913) - СВІТ УКРАЇНСЬКОЇ ПОЕЗІЇ

Війна з хворобою насправді означала війну за життя. Вона позбавила Лесю дитинства і юності, змушувала терпіти нелюдські страждання. Навіть лікарі - щоденні свідки Лесиних мук - згадували, що несила було дивитися в її бездонні страдницькі очі. Вони розуміли, який нестерпний біль терзає тендітну дівчину і яка мужність живе в стиснутих вустах, з яких ніколи не лунало жодного стогону!

Вона багато читала і, уявіть собі, в домашніх умовах оволоділа німецькою, французькою, англійською, італійською, польською, болгарською, грецькою та латинською мовами! Цікавилася не лише гуманітарними, а й природничими науками. Особливо вражало Лесине знання історії. Вона так глибоко поринула в цю велику науку, що у віці дев’ятнадцяти років написала для своїх молодших сестер підручник «Стародавня історія східних народів». І цей підручник виявився настільки досконалим, що за ним навіть певний час навчалися діти в українських школах у 20-х роках XX століття.

- А які іноземні мови вивчаєте ви? Чи потрібне знання мов сучасній людині? А чи могли б ви самотужки вивчити хоча б одну іноземну мову?

Невиліковно хвора Леся Українка дарувала іншим свою снагу та науку життєлюбства. Про те, що довелося їй пережити, свідчать поезії. У них - і захоплення красою навколишнього світу, і недитяча туга, і сльози, і надія - безмежна надія, яка давала силу жити...

- У яких поезіях Лесі Українки наявні мотиви боротьби? Як ви можете прокоментувати цей мотив у творчості поетеси?

Перші спроби пера поетеси-початківця дістали гарячу підтримку матері, яка мріяла побачити доньку видатною українською письменницею. Бо з однією мрією талановитої дівчини довелося попрощатися - у 1883 році Лесі було прооперовано ліву руку, тож вона мусила відмовитися від гри на фортепіано. Музика стала затамованою стихією, глибоким відлунням, яке лягло на літературну творчість. А поміж тим сама Леся зізнавалася: «Мені інколи здається, що з мене вийшов би далеко кращий музика, ніж поет, та тільки біда, що природа мені утяла кепський жарт». Мрія, не здійснена в партитурах і нотах, наскрізь пронизуватиме віршові строфи, а в побудові ліричних творів втілиться справжня симфонія. І, як живому другові, поетеса звірятиме своєму фортепіано сум і жаль, радість і горе:

З тобою звикла я ділитися журбою,

Вповідувать думки веселі і сумні.

- А яке, на вашу думку, значення музики в житті людини? Яких українських і зарубіжних композиторів ви знаєте? Спробуйте написати невеликий твір-роздум, який би розпочинався так: «Музика для мене - це...».

Перші Лесині твори з’явилися друком у галицькому журналі «Зоря» в 1884 році. Водночас Леся випробовує свій хист і в царині перекладацької роботи - з-під її пера виходять переклади з Гомера, Гейне, Гюго, Міцкевича, Гоголя.

І ось, нарешті, 1893 рік. За допомогою І. Франка у Львові виходить перша збірка поезій Лесі Українки, що отримала назву «На крилах пісень». До цієї книжки увійшли цикли «Сім струн», «Зоряне небо», «Подорож до моря», «Кримські спогади», «Дитячі», окремі поезії, написані в 1880-х та на початку 1890-х рр., а також поеми «Русалка», «Самсон», «Місячна легенда».

В. Забашта. Микола Лисенко слухає гру Лесі

Думка і читачів, і критиків була одностайною: видання є явищем, що має залишити помітний слід у тогочасній українській літературі.

Що ж такого було в цій невеличкій книжечці, що вона по-справжньому збурила літературну громадськість України по обидва боки Дніпра? Це була проба поетичного голосу, щирого і талановитого, саме в цій збірці юна поетеса заприсяглася на все життя:

Так! Я буду крізь сльози сміятись,

Серед лиха співати пісні,

Без надії таки сподіватись,

Буду жити! Геть думи сумні!

(«Contra spem spero!» )

Перша збірочка була освідченням у любові до тих, хто був поряд із Лесею впродовж перших кроків у літературу, - коханій мамі (вірш «Вечірня година»), братові Михайлу (цикл «Кримські спогади»), рідному брату матері Михайлові Драгоманову (цикл «Сім струн»), сестрі Ользі Косач (вірш «Веснянка»), подрузі Олександрі Судовщиковій, що згодом стала дружиною брата Лесі (поезія «Сон»), родині Михайла Комарова1 (цикл «Подорож до моря»), Іванові Франкові (вірш «Сльози-перли»). А поезія «Надія» змальовує долю тітки Лесі Українки, Олени Косач, засланої в Сибір за участь у революційному русі.

Леся вперше взяла до рук свою книжечку, коли дорогою до Болгарії, у 1894 році, ненадовго зупинилася у Львові.

У Болгарії було написано більшу частину віршів, що склали цикл «Невільничі пісні». У ці роки напружених творчих шукань і безнастанної боротьби із хворобою народилися поема «Давня казка», багато сатиричних творів, полемічних статей. Поетеса продовжувала досконалити мистецтво перекладу (твори Тургенєва, Байрона), пробувала свої сили у прозовому жанрі (оповідання «Така її доля», «Метелик», «Весняні співи», «Лелія», «Жаль» та інші).

- Прокоментуйте ці слова поетеси.

1 Михайло Комаров - український бібліограф і літературний критик, близький друг родини Косачів.

- Пригадайте, хто ще з українських письменників цього періоду так само плідно працював у царині перекладу.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

Повторюємо

1. Пригадайте, де й коли народилася Леся Українка, хто були її батьки, де мешкала родина, на яку хворобу і за яких обставин захворіла поетеса в дитинстві.

2. Як називалася перша збірка Лесі Українки, які твори до неї входили?

3. Перелічіть мови, якими володіла поетеса.

4. Коли і де були надруковані перші твори поетеси?

Міркуємо

1. Розкажіть, підтверджуючи свою відповідь прикладами, які саме враження дитинства були найяскравішими для Лесі.

2. Яку відому вам давньогрецьку поетесу оспівала у своєму вірші Леся Українка і про що саме вона говорить у ньому?

3. З якими видатними людьми свого часу спілкувалася Леся в дитинстві? Що ви про них знаєте?

Аналізуємо

1. Поясніть, як ви розумієте життєве кредо поетеси: «Так! Я буду крізь сльози сміятись!».

2. Який резонанс мала перша збірка Лесі Українки і чому?

3. Оберіть правильне твердження і прокоментуйте кожне із них. Поясніть, чому решта - неправильні.

A. Леся Українка писала завжди тужливі, сповнені болем поезії.

Б. Твори Лесі Українки пронизані мотивом боротьби.

B. Леся Українка у своїх віршах завжди намагалася передати свої муки й страждання.

Г. У Лесиних поезіях немає трагічних і меланхолійних мотивів, вона намагалася демонструвати лише оптимістичний настрій і ставлення до світу.

Дискутуємо

1. Що саме, на вашу думку, завжди вирізняло Лесю серед її однолітків?

2. Ви знаєте, що Леся захоплювалася грою на фортепіано. А як ви гадаєте, чи стала б вона такою ж знаменитою композиторкою, як була поетесою? Чому?

3. Пригадавши вивчені вами поезії, визначте основні мотиви Лесиної творчості.