Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Українська література 8 клас - Олена Міщенко - Генеза 2016 рік

МАКСИМ КОЗАК ЗАЛІЗНЯК - УКРАЇНСЬКІ ІСТОРИЧНІ ПІСНІ - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ

Максим козак Залізняк,

Козак з Запоріжжя,

Як поїхав на Вкраїну -

Як пишная рожа!

Зібрав війська сорок тисяч

В місті Жаботині,

Обступили город Умань

В обідній годині.

Обступили город Умань,

Покопали шанці

Та вдарили з семи гармат

У середу вранці,

Накидали за годину

Панів повні шанці...

Отак Максим Залізняк

Із панами бився,

І за те він слави

Гарной залучився.

Лине гомін, лине гомін

По степу німому, -

Вертаються козаченьки

Із бою додому.

С. Караффа-Корбут. Максим Залізняк

Максим Залізняк - постать історична. Цей колишній наймит із чотирнадцяти років виховувався на Запорозькій Січі. Тільки-но уявіть, які риси характеру потрібно було виявити, щоб отримати на Січі таке прізвисько - Залізняк!

Саме цей хоробрий і самовідданий ватажок очолив Коліївщину - найпотужніше національно-визвольне повстання в історії України. Легендарного очільника було підступно захоплено офіцерами російської імператриці Катерини ІІ і за її наказом тавровано й заслано на каторгу до Сибіру.

Залізняк був улюбленцем народу, і це відчувається в пісні. Відомо також, що це був вродливий, ставний чоловік, і в народній пісні його порівняно з найкращою квіткою - рожею.

- Як ви вважаєте, змальовувати народних ватажків красивими зовні і внутрішньо - традиція українського фольклору чи данина реальності?

Однак головний мотив - уславлення подвигу звитяжців-козаків та їхнього ватажка, Максима Залізняка, що виконували святу місію, визволяючи вітчизну від лютого ворога. Як і в пісні „Чи не той то хміль“, тут ідеться про одну з перемог повсталих під Уманню. Саме цей епізод народної війни за свободу стане одним із найяскравіших у поемі Тараса Шевченка „Гайдамаки“ - славному епосі Коліївщини.

Чимало образів мають глибокий підтекст: „повні шанці панів“ - мається на увазі перемога над ляхами, які зазнали відчутних втрат і не скоро оговталися після уманської поразки; „лине гомін по степу німому“ - так линула слава про відважного ватажка повсталих Максима Залізняка.

- Які ще подібні образи ви можете визначити в пісні? Прокоментуйте їх.

Ця пісня має виразний маршовий ритм, вона немовби відтворює лунке цокотіння кінських копит під утомленими козаками, що „вертаються... із бою додому“.

Не менш яскравим постає в народних піснях інший народний герой - Устим Кармалюк.