Українська література 8 клас - Л. I Коваленко - Оріон 2016 рік

Попереднє слово до допитливих читачів

Опитування в багатьох країнах світу засвідчують зменшення уваги до читання. Доводиться констатувати прикрий факт, що людина, яка не читає, но може повноцінно розвиватися й мислити, а суспільство приречено на постійне відставання від цивілізованих народів. Якщо хочемо йти в ногу зі світом, багато читаймо! Пам'ятаймо: „Люди, які читають книги, завжди будуть вести за собою людей, які дивляться телебачення“. Тому кожен із вас має зробити свій вибір сам.

Зрозуміло, що шлях до „професійного читача“ тривалий і непростий. Але чим більше ви докладатимете зусиль, опановуючи мистецтво пізнання художнього твору, тим більше вражатимуть результати — зростатиме ваш інтелектуальний розвиток, ви долучатиметеся до скарбниці світової художньої думки, отримуватимете незрівнянну естетичну насолоду від художнього твору та розвиватимете мистецький смак. Дружнім наставником у процесі виховання культури читання вам завжди буде підручник української літератури. За попередні роки навчання ви вже багато дізналися цікавого, опанували основи аналізу художнього твору. Але процес пізнання безкінечний, тому ми продовжимо відкривати разом нові таємниці мистецтва слова. Маємо надію, що ви навчатиметесь із задоволенням.

У цій навчальній книжці ви побачите вже відомі вам рубрики:

"Поміркуйте над прочитаним“ пропонує систему запитань, опрацьовуючи які, ви глибше зрозумієте художній твір. Не бійтеся бути оригінальними у відповідях! Не поспішайте спертися на авторитетну, але чужу думку Сучасний японський письменник Харукі Муракамі писав із цього приводу: „Найважливіша — не те велике, до чого додумалося багато людей, а те маленьке, до чого дійшов ти сам“. Стосовно розуміння літературного твору це означає, що кожен із вас повинен мати свою думку, адже скільки читачів, стільки і його інтерпретацій.

Рубрики „Ваші літературні проекти“, „Ви — творча особистість“, „Література в колі мистецтв“ виводитимуть вас за рамки вивченого художнього твору; ви розширите уявлення про письменника, збагатитеся новими знаннями, відкриватимете цілісність і гармонійність навколишнього світу. Пам'ятайте, що завдання цих рубрик ви можете обирати за бажанням і погоджувати терміни їх виконання з учителем. Не забувайте представляти результати своєї роботи всім людям, кого ви поважаєте.

У цьому році підручник пропонує вам також нові рубрики. Перша — „Історичні координати“ — допоможе зорієнтуватися в часі, коли жив і творив письменник, адже на його долю, становлення світогляду та формування художнього стилю тощо впливають обставини й оточення.

Другу нову рубрику „Коли твір прочитано...“ ви можете опрацювати після завершення роботи над художнім текстом. Хоч і не обов'язково, якщо побажасто підпасти під вплив інтерпретацій автора підручника, науковців. У зв'язку з цим проведемо невелику історичну аналогію. Англійський поет Джон Кітс недолюблював Ісаака Ньютона, бо той пояснив причину появи на небі веселки, знищив зачарування цим явищем і таємничість. Ми прагнемо, навпаки, щоб кожен художній текст заграв у вашій уяві всіма кольорами райдуги, але якщо вам потрібна консультація, то підручник стане вам у нагоді.

І, нарешті, „Читайте із задоволенням“ пропонує книжки, які подарують вам насолоду від зустрічі з новими письменниками і творами. Організуйте в класі марафон „Ні дня боз читання“, беріть участь у всеукраїнському конкурсі на кращого читача, обмінюйтеся враженнями й думками, радьте одно одному інші художні тексти!

РАДІСНОГО І ТВОРЧОГО ЧИТАННЯ КОЖНОМУ З ВАС!