Всі публікації щодо:
Фольклор
Пісні

Українська література 8 клас - Л. I Коваленко - Оріон 2016 рік

ТА, ОЙ, ЯК КРИКНУВ ЖЕ ТА КОЗАК СІРКО - Про що розповідають українські історичні пісні - Усна народна творчість: збережена мудрість народу

Та, ой, як крикнув же та козак Сірко,

Та, ой, на своїх же, гей, козаченьків:

„Та сідлайте ж ви коней, хлопці-молодці,

Та збирайтеся до хана у гості!

Та туман поле покриває,

Гей, та Сірко з Січі та виїжджає…“

Гей, та ми думали, та ми ж думали,

Що то орли та із Січі вилітали, —

Аж то військо та славне запорозьке

Та на Кримський шлях1 з Січі виїжджало.

Та ми ж думали, ой, та ми ж думали,

Та що сизий орел по степу літає, —

Аж то Сірко на конику виїжджає.

Гей, ми ж думали, ой, та ми ж думали,

Та що над степом та сонечко сяє, —

Аж то військо та славне запорозьке

Та на вороних конях у степу виграває.

Та ми думали, ой, та ми ж думали,

Що то місяць в степу, ой, зіходжає, —

Аж то козак Сірко, та козак же Сірко

На битому шляху та татар оступає.

Меморіальний комплекс Івана Сірка в о. Капулівка Дніпропетровської області

ПОМІРКУЙТЕ НАД ПРОЧИТАНИМ

1. На каналі YouTube прослухайте пісню в різному виконанні. Який варіант вам сподобався більше? Поясніть чому. Висловте свої враження про пісню.

2. Розкажіть, яку подію відтворено в пісні. Чи вказані у творі конкретні історичні факти та з чим це пов’язано? Свою відповідь обгрунтуйте.

3. Опишіть, яку картину ви уявляєте:

... туман поло покриває,

Гей, та Сірко з Січі та виїжджає.

Який художній засіб використано в уривку та як він допомагає відтворити картину походу?

4. Поміркуйте, чому в тексті використано багато вигуків. Якою за характером є мелодія пісні?

5. Складіть і запишіть у зошиті „паспорт“ пісні.

Охарактеризуйте образ Сірка. Який із прийомів розкриття характеру використано в пісні:

а) самохарактеристика героя;

б) розповідь про його вчинки;

в) висловлення ставлення ліричного героя до Сірка?

1 Кримський шлях — вів із Гетьманщини через Січ до Перекопу, який був воротами на Кримський півострів.

1. Поясніть, які історичні події дали поштовх для створення пісень „Зажурилась Україна“ та „Та, ой, як крикнув же та козак Сірко“.

2. Проаналізуйте одну з пісень „Зажурилась Україна“ або „Та, ой, як крикнув же та козак Сірко“. Скористайтеся планом аналізу в розділі „Літературознавчий навігатор“.

3. За джералами Інтернет та за допомогою додаткової літератури доберіть й узагальніть інформацію про історичну основу та цікаві епізоди написання картини Іллі Рєпіна „Запорожці пишуть листа турецькому султану“. Усно опишіть її.

Читаємо із задоволенням

Книжка Марії Морозенко „Іван Сірко, великий характерник1“ розповідає про надзвичайного українського лицаря. Ви дізнаєтесь про дар характерництва, який допоміг Іванові Сірку стати непереможним.

Найцікавішим і найбагатшим за кількістю є цикл історичних пісень про події Визвольної війни українського народу 1648-1654 рр.

Історична пісня „Ой Морозе. Морозенку“ була дуже популярною. Вважають, що її створено в 40-60-х роках XVII ст. період боротьби нашого народу проти Речі Посполитої. У цьому протиборстві татари епізодично виступали союзниками то козаків, то польської шляхти. Навіть після переможних боїв спільно з козаками вони, повертаючись у Крим, плюндрували українські землі. Тому татари протягом XIV-ХVІІ ст. залишалися запеклими ворогами нашого народу.

У пісні „Ой Морозе, Морозенку“ зображено епізод бою з татарами та смерть ватажка козацького війська Морозенка. Дослідники припускають, що це міг бути полковник війська Богдана Хмельницького Станіслав Мрозовицький. Разом із тим існують припущення, що Морозенко це узагальнений образ мужнього козака-патріота. Але народ у своїх творах завжди конкретний! Він створював історичну пісню чи думу відразу по свіжих слідах після подій, тому вірогідно, що Морозенко це реальна особа. „Історична пісня чи дума, писав Ф. Колесса, лише тоді могла прийнятися й поширитися в народі, коли пам’ять про оспівану подію живо ще утверджувалася в народній традиції, коли жили ще її наочні свідки“. Підтвердженням того, що Морозенко реальна особа, може слугувати й той факт, що про Морозенка створено ще народний переказ.

Тема пісні — зображення героїчної смерті козака Морозенка в бою проти татар. Ідея — уславлення подвигу патріотів, що віддали життя за визволення народу.

1 Характерник — людина, що мала надзвичайні властивості; чаклун, чарівник.

Опанас Сластіон. Проводи на Січ