Всі публікації щодо:
Пісні
Котляревський Іван

Пісня у драмі-опері Івана Котляревського „Наталка Полтавка“

Пісня у драмі-опері

Івана Котляревського

„Наталка Полтавка“

Не забувай того, хто сміло,

Із ясним сміхом розбудив

І розгорнув ширококрило

Понад землею рідний спів...

М.Рильський

Поетичне народнопісенне сприйняття нашим народом людини й навколишнього світу зародилося під впливом української природи, народних звичаїв та обрядів. Воно виявляється у психології, етиці, моралі, в побуті, естетиці та в інших сферах життя.

Художньо-естетичним підтвердженням цього є п'єса Івана Котляревського „Наталка Полтавка“, яка виникла в добу, коли на терені нашої історії вирішувалась доля української культури. Її поява була тим могутнім весняним громом, що пробудив самосвідомість нашого народу.

Назва пісні

Хто виконує

1.

„Вітер віє горою“

Наталка Полтавка

2.

„Ой я дівчина Полтавка“

3.

„Віють вітри, віють буйні“

4.

„Ой мати, мати! Серце не вважає“

5.

„Видно шляхи полтавськії...“

6.

„Підеш Петре, до тієї, яку тепер любиш“

7.

„Чого ж вода каламутна“

8.

„Та йшов козак з Дону, та з Дону додому“

Петро

9.

„Сонце низенько“

10.

„У сусіда хата біла“

Микола

11.

„Ворскло – річка невеличка“

12.

„Гомін, гомін, гомін по діброві“

13.

„Чи я тобі, дочко, не добра желаю“

14.

„Дід рудий, баба руда“

Виборний

15.

„Ой під вишнею, під черешнею“

16.

„От юних літ не знав я любові“

Возний

17.

„Всякому городу нрав і права“

Головна героїня п'єси Наталка не тільки словами, а й піснями розкриває свою вдачу, вроду, долю. Пісня „Ой я дівчина Полтавка“ – це ліричний автопортрет героїні, простої української дівчини, що подобається хлопцям своєю красою, веселою та жартівливою вдачею і вірністю, всією душею Петрові. Образ Наталки романтизований. Серце дівчини сповнене сумом і тривогою за коханим.

Рішучість дівчини в боротьбі за щастя звучить у пісні „Ой мати, мати! Серце не вважає“. Нею вона звертається до матері. Наталка вважає, що „лучче умерти, як з немилим жити, сохнути з печалі, щодень сльози лити“.

Спочатку ХІХ століття долітають до нас Наталчині пісні, буйні й ніжні, зігрівають зворушливою дівочою вірністю наші серця.

Як хочеться вірити сьогодні в те, що давні та вічно молоді пісні Наталки знатимуть наші хлопці та дівчата.

Петро сумує, що немає в нього „ні хатини, нема щастя, ані жінки“. Одначе бідний сирота багатий душею – своєю наполегливістю; добротою та вірністю в коханні до Наталки. Нарікаючи на свою злу долю він словами пісні „Та йшов козак з Дону“ каже: „Не спасибі долі, коли козак в полі, Бо коли він в полі, тоді він на волі“.

Образ Петра оповитий мінорною гамою почуття кохання у його різноманітних виявах – вірності, стражданні та в самопожертві.

Побратим Петро, Микола, що теж „без роду, без племені, без талану і без приюту“, - весела та добра душа. Слова його пісні „Гомін, гомін, гомін по діброві“, де бувалого хлопця знають і орда, і ляхи, і турчин, свідчать про мандрівний, незалежний, безкорисний характер героя. Пісні, сповнені почуття національної гордості за славних прадідів великих, які вміли хоробро відстоювати рідну землю і обороняти її від ворога, як видно, імпонують настроям і почуттям бурлаки Миколи. Він збирається разом з козаками – чорноморцями „тетерю їсти, горілку пити, люльку курити і черкес бити“. Микола був волелюбний, розумний, дотепний, добрий.

Пісні водного – дзеркало його душі. У сатиричній пісні „Всякому городу нрав і права“ втілює художнє образне виявлення „Філософії і найдійовішим засобом розкриття образу водного є його мова. Це суміш канцеляризмів, старослов'янізмів, казенно-судової лексики. Прості та ясні думки він так закручує, що важко й зрозуміти їх простому народу.

Оскільки кожен твір залишає помітний слід у літературі, він має зайняти і певне місце в серці кожного учня.

Ті вічні пісні, ті єдині спадки

Взяли собі други поети-нащадки

І батьківським шляхом пішли. Леся УкраїнкаНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.