КОРОТКО ПРО ВАСИЛЯ ГРЕНДЖА-ДОНСЬКОГО

КОРОТКО ПРО ВАСИЛЯ ГРЕНДЖА-ДОНСЬКОГО

(1897-1974)

Провідне місце в історії літературного розвитку посідає В.Гренджа-Донський – письменник журналіст, громадсько-культурний діяч.

Багато в чому йому довелось бути першим : поетичну збірку „Квіти з терням“ (1923) написав українською літературною мовою, під його редагуванням виходив перший закарпатський літературно-художній журнал „ Наша земля“(1927-1928), що пропагував українську літературу та культуру.

Народився він в с. Волове (сьогодні Міжгір'я ) в сім'ї лісоруба. Закінчив церковну дяко - учительську школу, з 12 років почав працювати помічником дяка листоношею. А в 1915 році його мобілізовано до австро-угорської армії, відправлено на фронт. Брав участь в Угорській революції. Після нелегального повернення додому видає свої перші поетичні збірки: „Квітки з терням „(1923), „ Золоті ключі“(1923), „Шляхом терновим „(1924).

В.Гренджа - Донський фактично в своїх творах започаткував нову українську літературу на Закарпатті. Він був оптимістом і мав веселу вдачу, любив товариство, був його душею, співав українські пісні, захоплювався грою на сопілці. Після того, як Закарпаття було окуповано фашистською Угорщиною він потрапив до концтабору, а потім до Братислави. Так доля роз'єднала його з улюбленою донькою Зіркою, яка опинилась в еміграції. Після смерті батька вона видала його твори в 12-ти томах, пропагувала його спадщину.

До 1939 року поет жив і працював в Ужгороді, де нині його знають і шанують, його ім'я носить ЗОШ № 6, вулиця, на будинку встановлено меморіальну дошку.

І славу рідного краю ми читаємо в його рядках:

„ Тобі, рідний краю, і честь і любов,

Хай вітер гуде пісню волі.

За тисячу років і сльози, і кров

Промовив народ у нево

За волю народу, що знову воскрес,

Життя ми готові віддати,

, Щоб сонце свободи світило з небес

За наші зелені Карпати“Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.