Всі публікації щодо:
Гуцало Євген

ЄВГЕН ГУЦАЛО

(1937-1993)

Наче й досі - дитинне

минуле,

Що до гострого болю

пройма,

Про майбутнє віщує

зозуля,

Те, якого вже нині нема.

Євген Гуцало

„Таке страшне, таке солодке життя”

Твори цього письменника - для дітей і про дітей. Він добре розумів, як юна душа

тягнеться до прекрасного, що вона знаходиться в постійному пошуку свого ідеалу, прагне віднайти його в кіно чи театральному дійстві. Але ніщо й ніколи не замінить художнього твору. Бо лише так можна залишитись сам на сам з героєм, зрозуміти не тільки його, а й себе - на чиєму ти боці? З ким ти? Тож давайте читати твори Євгена Гуцала...

Євген Гуцало зростав у родині сільських учителів на Вінниччині. їхнє життя було таким же нелегким, як і в усього українського селянства - довоєнного, повоєнного... Він схиляв голову перед їх щоденним подвигом і знав, поки такі люди, як вони, як героїня його повістей про школу, вчителька Олена Левківна, живуть на світі, діти розрізнятимуть добро і зло, правду і кривду.

Саме батьки прищепили малому Євгенкові любов до книжки. У кожній з них відкривався невідомий, загадковий, привабливий світ, який сільський хлопчина міг собі тільки уявити! А тому кожного разу він немовби відкривав для себе нові міста й країни, подорожував незнаними материками і довідувався про фантастичні явища й події. Його приваблювало все те, що можна було віднайти за кольоровими палітурками...

Світ літературних героїв настільки полонив душу Євгена, що він сам вирішив стати письменником. Перші проби пера були віршованими. А як же він радів, коли одну з перших його поезій було надруковано в шкільній стіннівці! Мабуть, більшою була лише радість, коли Євген Гуцало побачив свої збірки, поетичні й прозові.

Найголовнішою з країн для письменника так і лишилася країна дитинства. Бо лауреатом Державної премії імені Тараса Шевченка він став саме за книжки для дітей. Щоправда, фактично не існує книжок виключно для дітей. Бо інколи дорослі забувають, що колись теж були дітьми, що вчитися пізнавати світ ніколи не пізно...


„Такі ми є, як хочем...”

Так говорив Євген Гуцало, очевидно, маючи на увазі те, що кожен вчинок треба осмислювати, перш ніж на нього зважитись. Це стосується і Юрка, він мусив би подумати. Тоді не було б розпачливих криків дикої качки, Тосиної зневаги, мовчазного бойкоту однолітків. Розуміння скоєного прийшло потім, довелось-таки визнати, що заради хвилинної забавки він позбиткувався над цілою пташиною родиною.

І добре те, що це розуміння прийшло взагалі. Що був і сором, і небажання зізнаватися батькам у своєму негідному вчинку, і жаль за дружбою із сусідською Тосею. І надалі Юрко вже не дозволить собі кривдити беззахисну живу істоту. Він добре поміркує, перш ніж зіпсувати дружні стосунки з кимось, хто щиро симпатизує йому. бажає йому добра, хто здатен підтримати його у скрутну хвилину. Напевно, він оцінив навіть те, що його однолітки виявились людьми з характером, - вони не стали підігравати Юркові. Натомість вони зробили вибір,який їм підказувала совість – порятунок живих істот - милих маленьких пухнастих діток дикої качки.

Це твір про маленьку людину, що вчиться бути дорослою. Вчиться відповідати за свої вчинки, розрізняти добро і зло. Письменник навмисне не розповів про те, що сталося після того, як Тося з хлопцями намагались врятувати охлялих, напівпритомних каченят. Чи змогли, чи встигли? Кожен із вас сам відповість на це запитання. Це дуже важливо. Адже від того, чи залишились каченята живими, залежить те, яким стане Юрко в майбутньому. Це його шанс спокутувати свою провину. Схоже, сам себе він вже покарав у душі. Інакше зовсім іншим був би фінал оповідання...На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.