Чемерис Валентин Лукич - Біографія

(нар. 1936)

Всі публікації стосовно письменника: Чемерис Валентин

Валентин Лукич Чемерис народився 8 липня 1936 року в с. Заїченці на Полтавщині.

Сорок років (з 1953 року) жив і працював у Дніпропетровську, де й розпочався його творчий шлях. 1971 року закінчив Вищі літературні курси при Літературному інституті ім. М. Горького. Працював у радгоспі, на ряді підприємств Придніпров'я, в редакціях обласних газет, видавництві „Промінь”. У 1989-1993 роках був головою Дніпропетровської організації Спілки письменників України. Працював в адміністрації Президента України головним консультантом (1993-1994). У 1996-2001 рр. — секретар Національної Спілки письменників України, член її Президії і Вищої Ради. Нагороджений орденами рівноапостольного князя Володимира Великого (І, II, III ступенів) та святого архістратига Михаїла, Почесною грамотою і медаллю Кабміну України та іншими відзнаками.

Нині живе в Києві, працює в редакції газети „Літературна Україна”. Свій творчий шлях Валентин Чемерис розпочав як сатирик-гуморист. Видав 16 веселих збірок — гуморески, пародії, веселі повісті. Зібрав і впорядкував том „Українські анекдоти”. Лауреат премії в галузі сатири та іумору ім. О. Вишні, літературно-мистецької премії ім. Ю. Маківчука, ім. Ю. Янов-ського за кращі оповідання.

Видається з 1962 року, в тому числі й іноземними мовами. Автор 40 книг, серед яких: історичні романи з життя Стародавнього Риму („Скандал в імператорському сімействі”) та Скіфії — „Ольвія” (видання 1983, 1985, 1990 та 1993 років), „Смерть Атея” (1990 рік, літературна премія імені Д. І. Яворницького); повісті — „її звали янголом смерті”, „Я любила Шевченка”, „Кохання в Україні”, „Життя і смерть Володимира Глібовича, князя Переяславського”, „Маруся Чурай”, „Убивство на хуторі біля Диканьки” (літературно-мистецька премія Українського фонду культури ім. І. Нечуя-Левицького), „Сім ночей” та інші, зокрема фантастичні — „Білий король детективу”, „Приречені на щастя” та багато інших.

В. Чемерис — автор низки творів для дітей. Повість „Аравійська пустеля” вміщена в підручнику з української літератури для 5-го класу, уривок з роману „Ольвія” — у хрестоматії української літератури для 7-8-х класів, у 4-му вивчається оповідання „Три секунди на вибір”.

Виступає як публіцист на шпальтах газети „Літературна Україна”, де й працює в останні роки.

У 1993 році вийшов роман В. Чемериса „Фортеця на Борисфені”, в якому розповідається про боротьбу за незалежність України. Цій же темі, тільки на іншому матеріалі, присвячено романи „Президент”, „Голгофа українського православ'я”, „Да святиться ім'я твоє, або бомба для Патріарха”.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.