ВАЛЕНТИН ЧЕМЕРИС

(нар. 1936)

ВАЛЕНТИН ЧЕМЕРИС

Валентин Лукич Чемерис народився 8 липня 1936 року в с. Заїченці на Полтавщині.

Сорок років (з 1953 року) жив і працював у Дніпропетровську, де й розпочався його творчий шлях. 1971 року закінчив Вищі літературні курси при Літературному інституті ім. М. Горького. Працював у радгоспі, на ряді підприємств Придніпров'я, в редакціях обласних газет, видавництві «Промінь». У 1989-1993 роках був головою Дніпропетровської організації Спілки письменників України. Працював в адміністрації Президента України головним консультантом (1993-1994). У 1996-2001 рр. — секретар Національної Спілки письменників України, член її Президії і Вищої Ради. Нагороджений орденами рівноапостольного князя Володимира Великого (І, II, III ступенів) та святого архістратига Михаїла, Почесною грамотою і медаллю Кабміну України та іншими відзнаками.

Нині живе в Києві, працює в редакції газети «Літературна Україна». Свій творчий шлях Валентин Чемерис розпочав як сатирик-гуморист. Видав 16 веселих збірок — гуморески, пародії, веселі повісті. Зібрав і впорядкував том «Українські анекдоти». Лауреат премії в галузі сатири та іумору ім. О. Вишні, літературно-мистецької премії ім. Ю. Маківчука, ім. Ю. Янов-ського за кращі оповідання.

Видається з 1962 року, в тому числі й іноземними мовами. Автор 40 книг, серед яких: історичні романи з життя Стародавнього Риму («Скандал в імператорському сімействі») та Скіфії — «Ольвія» (видання 1983, 1985, 1990 та 1993 років), «Смерть Атея» (1990 рік, літературна премія імені Д. І. Яворницького); повісті — «її звали янголом смерті», «Я любила Шевченка», «Кохання в Україні», «Життя і смерть Володимира Глібовича, князя Переяславського», «Маруся Чурай», «Убивство на хуторі біля Диканьки» (літературно-мистецька премія Українського фонду культури ім. І. Нечуя-Левицького), «Сім ночей» та інші, зокрема фантастичні — «Білий король детективу», «Приречені на щастя» та багато інших.

В. Чемерис — автор низки творів для дітей. Повість «Аравійська пустеля» вміщена в підручнику з української літератури для 5-го класу, уривок з роману «Ольвія» — у хрестоматії української літератури для 7-8-х класів, у 4-му вивчається оповідання «Три секунди на вибір».

Виступає як публіцист на шпальтах газети «Літературна Україна», де й працює в останні роки.

У 1993 році вийшов роман В. Чемериса «Фортеця на Борисфені», в якому розповідається про боротьбу за незалежність України. Цій же темі, тільки на іншому матеріалі, присвячено романи «Президент», «Голгофа українського православ'я», «Да святиться ім'я твоє, або бомба для Патріарха».