Чемерис Валентин Лукич - Біографія

(нар. 1936)

Всі публікації стосовно письменника: Чемерис Валентин

Валентин Лукич Чемерис народився 8 липня 1936 року в с. Заїченці на Полтавщині.

Сорок років (з 1953 року) жив і працював у Дніпропетровську, де й розпочався його творчий шлях. 1971 року закінчив Вищі літературні курси при Літературному інституті ім. М. Горького. Працював у радгоспі, на ряді підприємств Придніпров'я, в редакціях обласних газет, видавництві „Промінь”. У 1989-1993 роках був головою Дніпропетровської організації Спілки письменників України. Працював в адміністрації Президента України головним консультантом (1993-1994). У 1996-2001 рр. — секретар Національної Спілки письменників України, член її Президії і Вищої Ради. Нагороджений орденами рівноапостольного князя Володимира Великого (І, II, III ступенів) та святого архістратига Михаїла, Почесною грамотою і медаллю Кабміну України та іншими відзнаками.

Нині живе в Києві, працює в редакції газети „Літературна Україна”. Свій творчий шлях Валентин Чемерис розпочав як сатирик-гуморист. Видав 16 веселих збірок — гуморески, пародії, веселі повісті. Зібрав і впорядкував том „Українські анекдоти”. Лауреат премії в галузі сатири та іумору ім. О. Вишні, літературно-мистецької премії ім. Ю. Маківчука, ім. Ю. Янов-ського за кращі оповідання.

Видається з 1962 року, в тому числі й іноземними мовами. Автор 40 книг, серед яких: історичні романи з життя Стародавнього Риму („Скандал в імператорському сімействі”) та Скіфії — „Ольвія” (видання 1983, 1985, 1990 та 1993 років), „Смерть Атея” (1990 рік, літературна премія імені Д. І. Яворницького); повісті — „її звали янголом смерті”, „Я любила Шевченка”, „Кохання в Україні”, „Життя і смерть Володимира Глібовича, князя Переяславського”, „Маруся Чурай”, „Убивство на хуторі біля Диканьки” (літературно-мистецька премія Українського фонду культури ім. І. Нечуя-Левицького), „Сім ночей” та інші, зокрема фантастичні — „Білий король детективу”, „Приречені на щастя” та багато інших.

В. Чемерис — автор низки творів для дітей. Повість „Аравійська пустеля” вміщена в підручнику з української літератури для 5-го класу, уривок з роману „Ольвія” — у хрестоматії української літератури для 7-8-х класів, у 4-му вивчається оповідання „Три секунди на вибір”.

Виступає як публіцист на шпальтах газети „Літературна Україна”, де й працює в останні роки.

У 1993 році вийшов роман В. Чемериса „Фортеця на Борисфені”, в якому розповідається про боротьбу за незалежність України. Цій же темі, тільки на іншому матеріалі, присвячено романи „Президент”, „Голгофа українського православ'я”, „Да святиться ім'я твоє, або бомба для Патріарха”.