Грицько Чубай - Григорій Петрович Чубай - Біографія

(1949-1982)

Всі публікації стосовно письменника: Грицько Чубай

Григорій Петрович Чубай народився 23 січня 1949 року у с. Березини Червоноармійського р-ну Рівненської обл.. Закінчив Козинську середню школу. Ще школярем друкувався у республіканському журналі. Намір вступу до Київського університету у 1967 році закінчився на здачі документів, за антирадянську крамолу, яку жартома проголошували в університетському гуртожитку сімнадцятирічні абітурієнти, був навіть недопущений до вступних іспитів, зате отримав майже по життєво приставлених до себе „опікунів КДБ“, котрі не спускали з нього свого всюдисущого ока, навіть і після смерті. Всі спроби вступити до українських вузів були марними. Переважно на останньому іспиті Грицько отримував „двійку“, у творі, який був написаний ним при вступі до Львівського університету все-таки була знайдена помилка у вживанні „у“ чи „в“, про що ще можна було і посперечатися. Але, як мовиться, музика грає тому, хто платить...

Працював деякий час на Рівненському радіо, поки не „засікли“, у 1968 році приїхав до Львова вже з готовим „Вертепом“. Тоді ж В'ячеслав Чорновіл називає його видатним поетом України.

Арешти 1972 року не обминули і Грицька. Обшук в будинку дружини Галини на Погулянці. Кількаденне перебування в КДБ по вул. Миру спричинили до глибокої депресії, а виснажлива фізична праця вантажника – до розладу здоров'я. Важкі матеріальні умови змусили Григорія Чубая працювати деякий час і на будовах Сибіру, що майже цілковити зруйнували його і без того розхитане здоров'я.

У 1979 році Григорій Чубай блискуче здає іспити до Літературного інституту ім.. М. Горського, що у Москві, котрий на відміну від рідних українських вузів одразу збагнув, якого студента буде мати. Вчився у семінарі А. Жигуліна, що назвав його найсильнішим у своєму потоці.

Виклику на весняну сесію Григорій не дочекався. Він помер студентом третього курсу...Був прекрасний сонячний день 16 травня 1982, день, котрого не побачив Грицько Чубай.