Анатолій Павлович Дрофань - Біографія

(1919-1988)

Всі публікації стосовно письменника: Анатолій Дрофань

Анатолій Павлович народився в місті Ічня на Чернігівщині в сім'ї залізничника. Батько письменника був завзятим мисливцем. Багато років він головував у місцевому товаристві мисливців та рибалок. Маленькому Толі нерідко випадала нагода побувати з батьком на полюванні, посидіти біля вечірнього вогнища, заночувати під копицею пахучого сіна.

В Ічні хлопець закінчив семирічку, відвідував музичний і фотогурток. Та найбільше любив уроки літератури, і насамперед читання творів свого земляка Степана Васильченка.

Перше оповідання А. Дрофаня „Перепел” з'явилося у 1945 році, а через одинадцять років вийшла збірка оповідань „Журка з Сонцеграда”.

Особливо плідними для письменника були останні три десятиліття. За цей час він видав півтора десятка своїх книжок. Завоювали симпатії читачів романи „Таїна голубого палацу”, „Буремна тиша”; повісті „У кожному камені — іскра”, „Біла криниця”, „Загадка старої дзвіниці”; документальна повість „Коли ми красиві”; збірки оповідань „Троянди”, „Альбіон”, „Земля для квітів”, „Сонцелюби”; збірка сатиричних оповідань „Іменини”; книги для дітей „Про Барона, Мавру і Мале Вушко”, „Коли я виросту”, „Янехо” та інші твори.

Доповнюють образ Анатолія Дрофаня як людини спогади Миколи Самійленка, який вчився разом з Анатолієм Павловичем на філологічному факультеті Київського університету. Він згадує, що вже тоді юнак помітно відрізнявся з-поміж студентів своєю дорослістю: зібраний, урівноважений, розсудливий. Відчувалося, що мав більший життєвий досвід, мабуть, тому, що його тато був хворобою прикутий до ліжка і батьківські обов'язки в сім'ї рано лягли на плечі сина. А ще, як згадує Микола Самійленко, він усе вмів і за все брався. Журналіст і письменник, Анатолій Павлович мав чималу сім'ю, ніколи не цурався фізичної праці: із завзяттям порався біля землі, будував, досконало знав автосправу, з любов'ю і вміло користувався автомашиною, як тільки міг і чим тільки міг, помагав людям у їхніх скрутах. Анатолій Дрофань був завзятим мисливцем і рибалкою, захоплювався бджільництвом, вирощу-вав сад (на батьківщині, в Ічні, вивів навіть власний сорт яблук і жартома назвав його „дрофанівкою”).

Дорога письменника обірвалася на творчому злеті. Він саме здав до друку новий роман „Музи кохання”. В останній день свого життя Анатолій Павлович зайшов до видавництва „Радянський письменник” і поклав на стіл редакторові доопрацьований з урахуванням зауважень рецензентів рукопис, сказавши, що роботу завершено. Того ж дня його не стало.