Курбас Лесь - Біографія

(25 лютого 1887 — 3 листопада 1937)

Всі публікації стосовно письменника: Курбас Лесь

Лесь Курбас належить до тих діячів української культури, творчість яких єднає в нерозривну цілість два її крила — Захід і Схід, Галичину і Велику Україну.

Він народився у Галичині. Тут робив перші кроки в театрі, тут ввібрав у себе культуру цієї землі, самовіддано служив українському театрові, співпрацюючи, зокрема, з трупою товариства «Руської Бесіди». Цей театр не мав ні стаціонарного приміщення, ні належної підтримки, вимушений був мандрувати від міста до міста, від містечка до містечка і нести рідне слово до людей, прибитих і пригнічених у рідному краї.

Глибоко осягнувши найкращі здобутки західноєвропейського сценічного мистецтва, Курбас не зміг у Галичині на повну силу проявити свій потужний акторський і режисерський талант. Його завжди вабила до себе Велика Україна. Він прагнув туди, де творили велети української сцени Марко Кропивницький, Микола Садовський, Іван Карпенко-Карий, Петро Саксаганський, Марія Заньковецька. Вони не раз приїздили з виставами до Галичини, несучи зі своїм мистецтвом дух героїчної історії українського народу, велич його культури, широчінь його степів, могутній рев дніпровських порогів, відгомін козацької воль-ності. Саме Лесь Курбас створив на галицькій сцені образ гетьмана Дорошенка у виставі «Сонце руїни», котра подарувала Україні гімн надії «Ой у лузі червона калина…», з яким пішли у бій січові стрільці, виборюючи волю Галичині і Великій Україні.

Лесь Курбас розумів потребу нового мистецтва, потребу розвитку нових театральних форм. Він шукав однодумців — митців, які б по-сучасному промовляли до свого глядача. І не дивно, що радо відгукнувся на запрошення Миколи Садовського і попри надскладну воєнну ситуацію 1916 року прибув у Київ, щоб саме там здійснювати свої реформаторські ідеї.

На повну потужність його талант розгорнувся на Слобожанщині, що завжди була чуйна до нових віянь і мала відвагу прийняти те, що не завжди приймали інші. Досить згадати, що саме Харківський університет був першим і єдиним у царській Росії, що не побоявся всупереч волі Російської академії наук надати титул почесного доктора російської словесності великому Іванові Франкові.

Харків прийняв Леся Курбаса і дав змогу у створеному ним театрі «Березіль» реалізувати визначні творчі проекти.

Трагічно був обірваний тоталітарним режимом у 1933 році творчий злет «Березоля» і його творця та керівника. Повернення із забуття імені Леся Курбаса відбувалося нелегко і складно. Нині, відзначаючи 125-ліття видатного актора, режисера, театрального педагога, філософа театру, ми ще раз усвідомлюємо його неординарну роль у розвитку українського і світового мистецтва.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.