Малишко Андрій Самійлович - Біографія

(1912-1970)

Всі публікації стосовно письменника: Малишко Андрій

Село Обухів на Київщині. Круті узгір'я у п'янкому запаху чебрецю та полину. Явори над шляхом. До вибалків збігають смужки жита. І в хлібороба Самійла Малишка дві ниви-десятини, та велике сімейство прогодувати вони неспроможні. Мусив займатися він ще й ремеслом: шив чоботи і мав з того якусь копійчину.

14 листопада 1912 року в його родині побачив світ третій син Андрій.

Вечорами в хаті Малишків бриніла то весела, то сумовита неньчина пісня. Від матері в Малишка любов до народних мелодій і рідного слова. „Той незабутній вогник отчого дому,— писав поет,— де вперше почув я думи Великого Кобзаря, материнська пісня, ласкава і сувора, напоїли і вигодували мене, дали мені душевний гарт і радість на все життя”.

Андрій Самійлович Малишко згадував, що пісню любив із самого дитинства, ніколи з нею не розлучався, саме вона надихала його на створення поезій, які він часто писав, уже вчуваючи чарівну мелодію. Можливо, цій любові до пісні він має завдячувати, у першу чергу, своїй сім'ї, зокрема матері, яка знала багато українських народних пісень із задоволенням співала їх дітям.

Закінчивши семирічку, майбутній поет вступив до медичного технікуму, та потяг до пісні й поезії привів його на літературний факультет Київського інституту народної освіти (нині Київський національний університет ім. Тараса Шевченка). Він стає старанним учнем Максима Рильського, який викладав в інституті і вів там літературну студію.

У 1930 р. юнак надрукував перші вірші в журналах „Молодий більшовик” та „Глобус”. Закінчивши у 1932 р. Київський інститут народної освіти, працював учителем в Овручі. Відслуживши рік у армії, переїхав до Харкова й працював журналістом.

Протягом 1935-1940 рр. А. Малишко видав збірки: „Батьківщина” (1936), „Лірика”, „З книги життя” (1938), „Народження синів” (1939), „Листи червоноармійця Опанаса Байди”, „Березень”, „Зоревідні”, „Жайворонки” (усі — 1940). У цей же період написав поеми „Трипілля” (надруковано лише уривки), „Ярина”, „Кармалюк”, „Дума про козака Данила”.

У 1941-1944 рр. поет служив військовим кореспондентом у газетах „Красная Армия”, „За Радянську Україну”, „За честь Батьківщини”, де виступав і як поет, і як публіцист; видав сім збірок поезій: „До бою вставайте!” (1941), „Україно моя!” (1942, виходила двічі), „Понад пожари” (1942), „Слово о полку” (1943), „Битва” (1943), „Полонянка” (1944), „Ярославна” (1946). Героїко-трагічний пафос циклу з п'яти віршів „Україно моя!”, написаного 1941 р., передавав щирий особистий біль за рідну землю, віру в її визволення. „Україно моя!” — одне з найяскравіших поетичних явищ років війни.

У 1944-1947 рр. Малишко працював відповідальним редактором журналу „Дніпро”. У 1950 р. з'явилась збірка „За синім морем”, написана після відвідин поетом Канади та США разом з групою діячів культури.

Новий і чи не найбільш продуктивний етап у творчості поета починається із середини 1950-х рр. У збірці „Що записано мною” (1956) містяться тексти відомих пісень: „Знову цвітуть каштани”, „Пісня про Київ”, „Як на дальнім небосхилі”; у збірці „Серце моєї матері” (1959) — „Пісня про рушник”, „Ми підем, де трави похилі”; у збірці „Полудень віку” (1960) — „Вчителька” тощо. У їх озвученні поету допомагали такі відомі композитори, як брати Майбороди, Л. Ревуцький, П. Козицький, М. Вериківський, А. Штогаренко, С. Козак, О. Білаш.

Протягом 1961-1970 рр. вийшли збірки „Листи на світанні” (1961), „Прозорість” (1962), „Дорога під яворами” (1964), „Рута” (1966), „Синій літопис” (1968), „Серпень душі моєї” (1970).

17 лютого 1970 р. А. Малишко помер.

За своє життя поет видав близько сорока збірок. Але найголовніше те, що в українську літературу він увійшов як поет-пісняр, бо пісні на його вірші вже давно сприймаються як народні.

А. Малишко співпрацював із багатьма композиторами, але особливо плідно, починаючи з 1949 року (від першої пісні „Колгоспний вальс” і до останньої — „Стежина”) — з Платоном Іларіоновичем Майбородою, створивши понад ЗО пісень. Ось деякі з них: „Київський вальс”, „Ми підем, де трави похилі...”, „Ти, моя вірна любов”, „Стежина”, „Вчителько моя”, „Пісня про рушник”, „Гаї шумлять біля потоку”, „Журавлі”, „Білі каштани”, „Колискова”, „Пролягла доріженька”. Тобто, це саме ті твори, які найбільше полюбились слухачам. Хоча на музику покладено понад 100 віршів поета, причому переважна більшість на надруковані твори. Та, як згадували друзі поета, досить часто сам Малишко складав слова до написаної музики і робив це завжди легко й високопоетично. Будучи натурою музикальною, він, як мало хто з поетів, розумів і відчував слово в музиці, швидко схоплював структуру майбутньої пісні — її музичну форму. Андрій Самійлович іноді сам складав мелодії до своїх віршів. На важких і довгих фронтових дорогах друзі поета під його акомпанемент, а він добре грав на баяні, співали ті задушевні пісні. Одна з таких пісень, „Хусточка червона”, облетіла всі фронти.

Андрій Самійлович Малишко залишив нам не лише пісенну й поетичну спадщину, він також є автором багатьох публіцистичних та літературно-критичних творів. Доволі плідною була і його перекладацька діяльність.

Донька поета, Валентина Малишко, є відомою українською поетесою.