Юрій Михайлович Мушкетик - Біографія

Юрій Михайлович Мушкетик - Біографія

(21 березня 1929 — 6 червня 2019)

Всі публікації стосовно письменника: Юрій Мушкетик

Юрій Мушкетик — визнаний майстер сучасної української прози. За три десятиліття літературної праці ним опубліковано більше десяти романів, низку повістей і збірок оповідань, написано кілька п'єс. За роман „Крапля крові” автора відзначено Республіканською премією ім. М. Островського (1965), за роман „Позиція” — Державною премією УРСР ім. Т. Г. Шевченка (1980).

Народився Юрій Михайлович Мушкетик 21 березня 1929р. в с. Веркиївці на Чернігівщині. Батько працював тоді вчителем, мати брала участь в організації перших созів, потім багато років очолювала колгосп. Уже з дитячих літ майбутній письменник пройшов звичну школу сільського виховання.

Дитинство Ю. Мушкетика, як і інших його ровесників, було жорстоко обірване війною. Особисті враження про ті драматичні часи згодом ляжуть в основу повісті „Вогні серед ночі” (1959), знайдуть відображення в ряді воєнних новел Ю. Мушкетика, немало прислужаться в написанні „окупаційної”, „партизанської” частини роману „Жорстоке милосердя” (1973). А нелегкі повоєнні роки в житті поліського села (і авторовому власному) стануть предметом зображення в повісті „Чорний хліб” (1960), що утворює своєрідну дилогію з повістю „Вогні серед ночі”.

1953р. Ю. Мушкетик закінчує Київський університет, потім ще три роки навчається в аспірантурі при кафедрі української літератури.

Літературний дебют Ю. Мушкетика припадає на 1954р., коли „Радянський письменник” опублікував його перший твір — повість „Семен Палій”. Тоді ж вона вийшла друком у перекладі російською мовою в журналі „Дружба народов” і окремим виданням у видавництві „Молодая гвардия”. Повість була прихильно зустрінута критикою і читачем. Однак і в композиції твору, і в обрисовці персонажів ще відчувалась недосвідченість автора. Згодом Ю. Мушкетик істотно доробить повість — новий її варіант опубліковано в двотомнику його творів („Дніпро”, 1979). Письменницька недосвідченість деякою мірою позначилася і на історичному романі „Гайдамаки” (1957).

Серед факторів, які сприяли зверненню письменника до сучасності, її „гарячої” проблематики, значну роль відіграла його тривала редакційно-журналістська робота (починаючи з 1956р., він упродовж двох десятків літ працює в редакції журналу „Дніпро” — відповідальним секретарем, а згодом і головним редактором).

Першим його кроком на тому полі став роман „Серце і камінь” (1962). А наступні твори — передусім роман „Крапля крові” (1964), почасти й „Останній острів” (1969), збірка новел „Зеленеє жито” (1965), повість „День пролітає над нами” (1967) — визначили основну лінію подальшого творчого розвитку письменника.

Цікавим свідченням дальшого творчого поступу є одна з пізніших повістей Ю. Мушкетика „Старий у задумі” (1974).

Досить незвичні для Ю. Мушкетика фантастично-пригодницька повість „З'їж серце лева” (1972), адресована в основному юному читачеві, та художньо-документальна — „На круті гори” (1976). В першій — печерні леви, мамонти, низка пригод, що трапляються з нашими далекими пращурами десь у часи середнього палеоліту, і їхня боротьба за те, щоб стати людьми, їхнє людське самоусвідомлення. В другій мовиться про видатного вченого В. М. Глушкова.

Новим витком у розвиткові таланту Ю. Мушкетика стали романи й повісті 70 — 80-х років — „Жорстоке милосердя” (1973), „Біла тінь” (1977), „Смерть Сократа”, „Біль”, „Суд над Сенекою” (1978), „Позиція” (1979), „Вернися в дім свій” (1981), „Віхола” (1982), „Рубіж” (1984), „Обвал”, „Жовтий цвіт кульбаби”, „Сльоза Офелії” (1985), „Яса” (1987).Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.