Сидір Іванович Воробкевич - Біографія

(1836-1903)

Всі публікації стосовно письменника: Сидір Воробкевич

Український письменник і композитор, музично-культурний діяч і православний священик на Буковині, педагог і редактор часописів Буковини, художник — така багатогранна діяльність Сидора Воробкевича, що мав псевдоніми: Данило Млака, Демко Маковійчук, Морозенко, Семен Хрін, Ісидор Воробкевич, С. Волох та інші.

Сидір Воробкевич народився 5 травня 1836 р. в місті Чернівці у сім'ї священика, учителя богослов'я.

Воробкевич мав незвичайних предків. Його прадід утік свого часу з Литви і звався Сеульський Млака де Орочко, а дід переробив Орочко на Воробкевича. Частина прізвища Млака стала улюбленим псевдонімом Сидора. Дід поета перейняв од свого батька безліч оповідей про козацтво, Україну, Умань, Залізняка, Гонту. Чимало оповідань Сидір чув у Кіцмані з уст своєї бабусі Параскеви, яка знала силу-силенну казок, пісень, народних оповідань про козаків і турків.

У 1840 році помирає його мати, а через п'ять років — і батько. Малий Сидір разом з братом Григорієм залишаються сиротами.

Навчався Сидір Воробкевич у Чернівецькій гімназії, згодом — у духовній семінарії, яку закінчив 1861 року. У гімназії він почав складати вірші й створювати до них музику. Потім був священиком у буковинських селах, де вивчав фольклор і побут місцевого населення.

Музичну освіту Сидір здобував приватно у професора Віденської консерваторії Ф. Кренна. У 1868 році склав іспит на звання викладача співу й регента хору у Віденській консерваторії. З 1867 року викладав спів у Чернівецькій духовній семінарії та гімназії, а з 1875 р. — на богословському факультеті Чернівецького університету. Як композитор складав літературні пісні та псалми, компонував хорові твори, сольні пісні та оперети, писав мелодії на власні вірші.

Літературна діяльність Сидіра Воробкевича розпочалася 1863 року, коли в збірнику „Галичанин” було надруковано п'ять перших віршів під загальною назвою „Думки з Буковини”. 1877 року він видав перший буковинський альманах „Руська хата”.

Сидір Воробкевич — один із засновників і редакторів журналу „Буковинськая зоря”.

Працюючи в Чернівецькому університеті, він очолював „Руське літературне товариство”, а з 1876 року — студентське товариство „Союз”.

Сидір Воробкевич писав українською, німецькою і румунською мовами. В літературному доробку письменника — вірші, поеми, оповідання, повісті реалістичного і романтичного характеру. Кращі твори Воробкевича пройняті любов'ю до трудового люду. Він розробляв теми історичного минулого — оповідання „Турецькі бранці” (1865), поема „Нечай” (1868), драми „Петро Сагайдачний” (1884), „Кочубей і Мазепа” (1891), писав вірші про тяжку долю селянства. Одним з перших в українській літературі він відобразив життя робітників (драма „Блудний син”).

Найповніше талант С. Воробкевича проявився в ліричних віршах, де поет „розсипає велике багатство життєвих спостережень, осяяних тихим блиском щирого, глибокого, людського і народолюбного чуття” (І. Франко). Характерними рисами поезії Воробкевича є мелодійність, близькість до фольклорних джерел (вірш „Летить, летить чорний ворон...” та ін.). Багатьом його творам властивий гумор.

Поет висловлював любов до рідної мови: його вірш „Мово рідна, слово рідне”, покладений на музику автором, став хрестоматійним. Чимало творів С. Воробкевича перекладено болгарською, німецькою, російською та іншими мовами.

Перебуваючи на викладацькій роботі в Чернівецькій духовній семінарії, гімназії, університеті, Сидір Воробкевич багато уваги приділяв молоді: уклав пісенники для початкової школи, створив посібники з теорії музики й співу тощо. Виступаючи одночасно як композитор і письменник, він створює чимало віршів, пісень для дітей („Рідна мова”, „То наші любі, високі Карпати”, „Веснянка”, „Осінь”). Після поїздки до Києва (1874) Воробкевич написав два чоловічі хори — „Цар-ріка наш Дніпро” та „Я родився над Дніпром, отому я козаком”.

За життя письменника було видано збірку віршів „Над Прутом” (1901) за участю І. Франка. Перу Сидора Воробкевича належить ряд оповідань, новел, нарисів і сміховинок („Нерон”, „Сабля Сканденберга”, „Клеопатра”, „Іван Грозний”). Він — автор циклу статей „Наші композитори”.

Помер Сидір Воробкевич 19 вересня 1903 року в Чернівцях.

За словами І. Франка, С. Воробкевич був одним з „перших жайворонків нової весни нашого народного відродження”.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.