Скорочені твори - українська література

Мудра дівчина - скорочено

Всі публікації щодо:
Фольклор

Запропонував якось багатий брат бідному корову за відробіток. А коли гроші одержав, вирішив забрати корову назад. І пішли вони до пана позиватися. Пан загадав їм загадку: що в світі є ситніш, прудкіш, миліш над усе. Хто відгадає, тому й корова дістанеться.

Багатий подумав: «Найситніші - панські кабани, найпрудкіші - хорти, а миліші - гроші». Бідний зажурився. А дочка Маруся його заспокоїла й підказала: «Найситніше - земля-мати, бо всіх годує, найпрудкіше - думка, бо швидка й скрізь літає, а наймиліше - сон, бо до нього кожного дня повертаєшся».

Як почув таку відповідь пан, то розсердився, бо проста дівчина взяла та й розгадала його загадку. Дав селянинові десяток варених яєць і наказав, щоб дочка до ранку з них курчат вивела, виростила, спекла й панові принесла. А Маруся на це передала панові кашу, щоб він її посіяв, виростив, скосив, змолотив, щоб мала чим тих курчат годувати. Тоді пан дав дівчині стеблинку льону, щоб вона її вимочила, висушила й наткала полотна. А вона йому на це передала гілочку, щоб він з неї прялку зробив. Тоді пан наказав Марусі прийти до нього в гості, та щоб ні їхала, ні йшла, ні боса, ні взута, ні з гостинцем, ні без гостинця. Взула Маруся один чобіт, стала однією ногою на сани, взяла зайця й горобця, і поїхала. Як спустив пан на неї собак, то вона зайця випустила. Хорти за ним і побігли. В подарунок горобця подає, та так, що той і випурхнув.

У цей час приходять до пана два чоловіки й питають: «Уночі лише дві кобили стояли, а вранці біля них лоша знайшлось. То чиє воно?» Пан розсудив так: «Треба кобил запрягти й пустити, за ким лоша піде, то тієї воно і є». Але лоша пішло собі геть. Послухала те дівчина та й каже: «Ви лоша прив'яжіть. Його мати сама знайдеться». І справді, одна кобила пішла геть, а друга до лошати. Побачив пан таку мудрість дівчини й відпустив її.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.