Скорочені твори - українська література

Александра - скорочено

Всі публікації щодо:
Перекладна світська література

Історична повість

Народженню царя Олександра (Александра), сина Филиппа (за іншими варіантами та всупереч історичним фактам - єгипетського царя Нектанеба) передують різноманітні природні знаки - блискавка, грім, землетрус, його долю також віщують сили природи. Виховання юнака теж надзвичайне, він має чарівного коня, розважається зовсім не так, як звичайні діти, змушуючи однолітків боротися, розбившись на дві групи.

Вступивши на трон, Олександр зразу починає похід проти персів, перемагає перського царя Дарія. Поруч із справжніми країнами (Персія, Палестина) змальовуються фантастичні або напівфантастичні країни та народи (амазонки, «рахмани»). Описуються побачені царем дива та його дивовижні пригоди.

У Вавилоні Олександра отруює «виночерпій», смерть царя теж супроводжують надзвичайні знаки.

Коментар. Тема «Александра» - історія Александра Македонського. До дуже авантюрного життя великого завойовника додано численні фантастичні сюжети. В оповіданні подаються відомості про різні народи, з якими цареві доводилось зустрічатися.

Роман написано грецькою мовою десь у II-III ст. нашої ери. Авторство помилково приписували сучасникові Александра Калістенові.

У V ст. твір було заново оброблено грецькою та латинською мовами. Слов'янські переклади зроблені з другої грецької обробки.