Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

Дорогі наші читачі!

Щиро раді запросити вас у дивовижний світ літератури. Книга, яку ви тримаєте в руках, стане для вас, шановні школярі, студенти, вчителі, викладачі, шанувальники красного письменства, мудрим порадником і цікавим попутником у мандрівці літературними стежками.

У цьому довіднику ви ознайомитеся з особливостями розвитку української літератури в різні епохи. Ми зануримося в глибину віків за допомогою фольклорних творів, долучимося до літературних скарбів Київської Русі, переглянемо словесні шедеври українського бароко, визначимо причини постання нової української літератури, з’ясуємо істотні ознаки сентименталізму, романтизму, реалізму й модернізму, проаналізуємо особливості еміграційної літератури й сучасного літературного процесу.

Непересічне значення для розуміння художнього твору має знання життєвого шляху письменника. Українську літературу творили й творять визначні особистості, тож знайомство з їхніми біографіями збагатить ваш світогляд, змусить замислитися з приводу ролі людини в історії й мистецтві.

На сторінках видання ґрунтовно розглянуто твори українських майстрів слова. Автори довідника висвітлюють історичну основу твору, аналізують його тему, ідею, мотиви й проблематику. Образи головних героїв подаються через цитатні характеристики або літературознавчий аналіз. Увагу приділено й мовним особливостям кожного твору.

Критичність і полілогічність довідника забезпечує рубрика «Поміркуймо з науковцями», де надано слово провідним літературознавцям, критикам, педагогам.

Рубрика «Подивімось у словник» зосередить вашу увагу на посутніх теоретичних поняттях, пояснить нові для вас терміни.

Найбільша цінність нашої книги полягає в тому, що вперше в Україні під однією обкладинкою подано матеріал з усіх тем, про всіх письменників і про всі літературні твори, передбачені шкільною програмою з цього предмета. Автори довідника охопили матеріал 5-11 класів, а подекуди й виходили за межі шкільної програми, аби подати творчість того чи іншого письменника повніше.

Дорогі наші читачі, розуміти літературу, вдумливо читати художній твір, бачити в ньому авторський задум, а почасти й підтекст - нелегка справа. Тому наш довідник безперечно стане вам у пригоді на уроці, під час виконання домашніх завдань, написання творів, підготовки до іспиту й зовнішнього незалежного оцінювання.

Тож вирушаймо разом у дивовижний світ літератури!

Щиро

АВТОРИ.

* * *

Благослови, Премудрий Отче, слово, -

Не те чеснота, лиш би книги чтить,

А щоб од книг зерно добра й любові

В своїй душі посіяти й зростить.

Іван Кочерга

* * *

Гробниці, кості й мумії мовчать,

А слово вічне, ніби далина.

Із темряви віків, де цвинтаря печать,

Лиш чути письмена...

Іван Бунін

* * *

Поете! Будь собі суддею,

І в ночі тьми і самоти

Спинись над власною душею,

І певний суд вчини над нею.

І осуди, і не прости.

Максим Рильський

* * *

О слово! Будь мечем моїм!

Ні, сонцем стань! Вгорі спинися,

Осяй мій край і розлетися

Дощами судними над ним.

Олександр Олесь

* * *

Співають люди мовою свободи

Споконвіків - нема тому кінця...

Без полководців - є такі народи,

Але нема народу без співця.

Петро Скунць

* * *

Бо пам’ятайте, що на цій планеті,

Відколи сотворив її Пан-Бог,

Ще не було епохи для поетів,

Але були поети для епох!

Ліна Костенко