Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

Народна лірика
Народний героїчний епос
Усна народна творчість

Всі публікації щодо:
Фольклор

Народна лірика охоплює такі фольклорні види: календарно-обрядова творчість (колядки, щедрівки, веснянки, русальні, купальські, петрівчані, жниварські пісні), родинно-обрядова творчість (родильні і хрестинні обряди, весільні, похоронно-поминальні та ін.), позаобрядова творчість, насамперед ліричні пісні (родинно-побутові пісні, суспільно-побутові пісні).

Отже, основу народної лірики становлять пісні. Про українську народну пісню, її невмирущість, вплив на різні сфери життя окремої особи й цілої нації говорили відомі діячі культури, мистецтва.

□ Микола Гоголь:

Пісні для України все: і поезія, і історія, і батьківська могила.

□ Тарас Шевченко:

Наша дума, наша пісня

Не вмре, не загине.

От де, люде, наша слава,

Слава України.

□ Лев Толстой:

Хто має таку пісню, тому нічого жахатися за свою будучність. Його час не за горами. Вірите чи ні, що ні одного народу простих пісень я не люблю так, як вашого. Під їхню музику я душею спочиваю. Скільки в них краси і грації, скільки дужого, молодого почуття й сили.

□ Іван Франко:

Зайва річ говорити про вартість і важність українських народних пісень. І серед суспільності, і в науці вони мають вироблену славу. Се одно з найцінніших національних надбань і один з предметів оправданої нашої гордості.

□ Петро Чайковський:

Бувають щасливо обдаровані натури і бувають так само обдаровані народи. Я бачив такий народ, народ-музикант - це українці. Про них можна сказати, що їх скрізь супроводить музика.

□ Філарет Колесса:

Чим є кров у живому тілі, тим є народна поезія в народному організмі. Українська народна пісня плекає... почуття краси, розвиває природні здібності і його фантазію, розбуджує замилування до музики - одним словом, народна пісня є могутнім культурним чинником.

□ Григорій Ващенко:

У народній пісні відбиті всі вияви життя українського народу: його релігійні вірування та звичаї, його погляди на мораль, ставлення до природи, його патріотичне почуття, прагнення до волі...

□ Олександр Довженко:

Українська пісня - це геніальна поетична біографія українського народу. Це історія українського народу... Українська пісня - це бездонна душа українського народу, це його слава.

□ Григорій Нудьга:

Дивну, чарівну, майже магічну, досі мало пізнану силу має пісня - невід’ємна частка історії, суспільно-політичного життя, побуту кожного народу, нації, повсякденна супутниця кожної сім’ї, кожної людини. Вона надихала й живила творчі генії письменників і композиторів, художників і мислителів і є часткою величезного мистецького доробку народу - невмирущого колективного поета і композитора.

□ Дмитро Павличко:

Якщо для світу українська пісня є дивиною мистецтва, то для нас вона не тільки естетична категорія, а й хліб і пам’ять, джерело життя, основа національної свідомості.

Згідно з цими висловлюваннями і дослідженнями науковців, фольклорна пісня

- відбиває світогляд народу, його психологію;

- підкреслює високі властивості душі українця;

- «є часткою духовної історії нації, своєрідним документом її творчої зрілості» (Г. Нудьга);

- впливає на почуття, свідомість і поведінку людини;

- є одним із засобів розвитку естетичних смаків;

- стала основою, на якій виросла самобутня національна література.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.