Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

Твори для дітей
Леонід Глібов (1827-1893)
Нова українська література (кінець XVIII - XIX століття)

Всі публікації щодо:
Глібов Леонід

Леонід Глібов - автор поезій і загадок для дітей. Особливо цікавими є його акровірші. Традиція цих творів ведеться в українській літературі з епохи бароко. Читаючи акровірші Глібова, ми маємо змогу відгадати, про кого йдеться, а потім перевірити себе, прочитавши відгадку з початкових літер кожного рядка. Таким чином кожен такий акровірш є ще й загадкою:

Хто розмовляє?

«Ой я бідна удовиця, -

Стала хникать жалібниця, -

Он калина, - їй не так!

Кажуть, пісні їй складають,

А про мене забувають,

І ніхто ніде ніяк!»

«Стій лиш! Слава не брехуха, -

Обізвалась джеркотуха,

Розбирає, що і як!

От я славі догодила,

Кашку діточкам варила,

А тобі не вдасться так».

Прочитавши слова, сховані в перших літерах рядків, дізнаємося, що розмовляють осока, яка на відміну від калини, не має великої пошани серед людей, і сорока. Сорока ж має чим похвалитися: про неї складена казка-примовка для маленьких діточок, котрим показують на пальчиках, як вона кашку варила, діток годувала. Акровірш викликає посмішку, адже автор використав тавтологічні словосполучення («і ніхто ніде ніяк»). Твір емоційно наснажений завдяки вживанню окличних речень.

Хто вона?

Лиха зима сховається,

А сонечко прогляне,

Сніжок води злякається,

Тихенько тануть стане, -

І здалеку бистресенько

Вона до нас прибуде,

Кому-кому любесенько,

А діткам більше буде.

Твір насичений художніми засобами (метафори - зима сховається, сонечко прогляне, сніжок злякається; епітети - лиха зима, тихенько танути). Ластівка в поезії є символом приходу весни, тепла.

Подібна манера притаманна творам «Що за птиця?», «Хто сестра і брат?». Леонід Глібов також майстерно створював загадки для дітей, відгадки яких наводилися наприкінці самих творів («Химерний, маленький...»).

Подивімось у словник

Акровірш (акростих) - вірш, написаний так, що початкові букви рядків згори вниз утворюють слово або словосполучення - відгадку.

Поезія «Квіткове весілля» - зразок алегоричного твору. Образи Барвінка, Будяка, Ромашки уособлюють певні людські чесноти й вади.

Подивімось у словник

Глібов знав душу дитячу, любив дітей, умів потрапляти на їхні уподобання й був найкращим письменником для дітей у нашому письменстві.

С. Єфремов