Українська література : довідник для абітурієнтів та учнів закладів загальної середньої освіти - В. А. Мелешко 2014

«Михайло-семиліток»
Антін Лотоцький (1881-1949)
Нова українська література (кінець XVIII - XIX століття)

Галичанин Лотоцький майстерно використав у своєму історичному творі для дітей старокиївську легенду про князенка Михайла, юного захисника міста від орд Батия. Однак письменник додає дещо від себе: переносить дію в часи князя Володимира і описує Михайлика княжим сином (насправді Володимир не мав сина з таким ім’ям).

Історичне оповідання певною мірою апелює до християнського образу Святого архистратига Михаїла - покровителя Києва. Автор подає свою оповідь у стилі руських літописів, достовірно описує звичаї того часу, наприклад віче.

Головні образи оповідання: князь Володимир - мудрий правитель і люблячий батько; князенко Михайлик - уособлення душі народу, котру неможливо вбити, але можна зрадити, як і вчинили кияни; старший син Володимира Лихослав - також домисел автора, уособлення боягузтва, підступності та владолюбства; кияни - загалом чесні та світлі люди, котрі піддаються чорним духам; чорні духи - персоніфіковані страхи, невпевненість, сумніви та зневіра людей.

Ідея оповідання - заклик до народу «прийти до свідомості», не піддаватися слабкості, не віддавати себе на поталу, зрозуміти свою вагу, історичне коріння та відновити власну гідність.
На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.