Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014


Олександр Олесь (1878-1944)
Новітня українська література (ХХ-ХХІ століття)

Всі публікації щодо:
Олесь Олександр

Олександр Олесь (справжнє прізвище автора - Кандиба) народився в гм. Білопілля Сумської області в чумацько-селянській сім’ї. Батько його загинув, коли хлопчику було 11 років.

До літератури долучився ще підлітком, коли, навчаючись у хліборобській школі неподалік від Харкова, видає рукописний журнал «Комета» та «Первоцвіт».

Селянська праця була близькою юнакові, тому він став вільним слухачем агрономічного відділення Київського політехнічного інституту, а через деякий час вступає до Харківського ветеринарного інституту.

Визначальним фактом у житті Олександра Олеся стала поїздка на відкриття пам’ятника Івану Котляревському в Полтаві. Ця подія об’єднала значні мистецькі національні сили, адже до цього на величезній території, де проживало близько 26 мільйонів українського населення, не було пам’ятника жодному українському митцеві. В цей час О. Кандиба познайомився з Борисом Грінченком, Михайлом Коцюбинським, Лесею Українкою.

Влітку 1907 року під час поїздки до Криму поет уклав першу книгу «З журбою радість обнялась», підписану псевдонімом Олесь - так ласкаво називала його на ім’я наречена (а пізніше - дружина) Віра Свадковська. «Чи думала ти /.../ що ім’я, дане Тобою, зробиться символом кохання?» - писав до нареченої Олесь, оскільки книга відразу набула величезної популярності. Згодом вийшли ще дві збірки поезій Олександра Олеся.

Поет не сприйняв більшовицького жовтневого перевороту 1917 року й емігрує. Він часто змінює місця перебування, живе Будапешті, Відні, Берліні, Празі. Основною темою його поезій, написаних за кордоном, - туга за Україною.

22 липня 1944 року Олександр Олесь помер у Празі, невдовзі після того, як одержав повідомлення про загибель у фашистській тюрмі сина Олега Ольжича. Похований на Ольшанському кладовищі в Празі.

Творчість Олександра Олеся можна поділити на два періоди: доеміграційний (1893-1919) та еміграційний (1919-1944). В Україні вийшло п’ять поетичних збірок і одна збірка драматичних етюдів. Автор нумерував кожну, крім дебютної («З журбою радість обнялась», 1907) збірку. В еміграції було видано ще 13 збірок поетичних і драматичних творів Олександра Олеся, чотири з яких - уже після його смерті.

Поміркуймо з науковцями

Олесь - великої емоційної наснаги лірик-символіст, співець української національної революції, її перемог і втрат. Його символізм походить не від декларації чи маніфесту, а від застосованих засобів зображення - вислову реальних ідей засобами символів і алегорій.

Є. Федоренко