Українська література : довідник для абітурієнтів та учнів закладів загальної середньої освіти - В. А. Мелешко 2014

«На долині туман»
Ліричні пісні літературного походження
Усна народна творчість

Українські поети XX століття створили чимало пісень, які згодом стали народними. Це Андрій Малишко, Дмитро Луценко, Олександр Білаш, Тарас Петриненко та інші.

Автором тексту пісні «На долині туман» є Василь Діденко (1937-1990).

Поміркуймо з науковцями

Василь Діденко був Поетом - од Бога. Хоч і не завжди, і далеко не у всьому його образ відповідав образу саме українського Поета, який віками утверджувався на Україні, яким його подавали у шкільних хрестоматіях. Він не був схожий ні на Симоненка, ні на Стуса, ні на Шевченка. І хоч Василь у якийсь момент почувався сином великого Тараса, однак навіть на хруща на Шевченковій вишні (як про себе написав Богдан-Ігор Антонич) схожим він не був. І все ж він був плоть од плоті - глибоко українським, я б сказав навіть народним поетом...

Якщо порівнювати із деревами, явищами природи то, може, був він явором, осокором на Чапаєвці, очеретяною сопілкою, туманом нарешті... Прекрасним молочним туманом над Гайчуром... Не знаю - ким...

Г. Лютий

Василь Діденко народився в місті Гуляйполі на Запоріжжі. Коли йому виповнилося 10 років, батьки переїхали на Херсонщину. Від 1950 по 1958 рік його біографія була пов’язана з Вінниччиною. Після закінчення Ширмівської середньої школи вступив до Київського університету імені Т. Г. Шевченка і закінчив його в 1959 році. Відтоді - на редакційній та літературній роботі. Як поет формувався в університетській літстудії імені В. Чумака. У травні 1963 року став членом Спілки письменників України.

У своїх творах поет звеличував Вітчизну; людину - трудівника, оспівував героїчне минуле українського народу, його видатних синів і дочок. 13 квітня 1990 року В. Діденко пішов із життя.

Вже після поховання праху поета в Києві став відомий його лист-заповіт «Поховайте мене в Гуляйполі». 25 червня 1997 року завдяки клопотанню близьких людей і численних шанувальників його таланту, поет навічно переїхав до своїх земляків і оспіваного ним у віршах містечка. Нині центральна районна бібліотека Гуляйполя має його ім’я. На будинку, в якому поет народився і жив, відкрита меморіальна дошка.

«На долині туман» - лірична замальовка про щирі почуття юнацького кохання, заквітчана яскравими пейзажними замальовками, котрі посилюють емоційність твору. Виразним засобом фольклоризації є народнопоетичні повтори в кожному куплеті:

На долині туман,

На долині туман упав.

Мак червоний в росі,

Мак червоний в росі скупав.

По стежині дівча,

По стежині дівча ішло.

Тепле літо в очах,

Тепле літо в очах цвіло.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.