Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«Чари ночі»
Олександр Олесь (1878-1944)
Новітня українська література (ХХ-ХХІ століття)

Всі публікації щодо:
Олесь Олександр

Перлиною інтимної лірики є вірш «Чари ночі» - це справжній гімн коханню, молодості й красі. У творі зображено широку гаму почуттів - це сміх і плач солов’їв, забуття і радість, мить і вічність. Вражає життєствердний настрій поезії - так, не варто перейматися сумом, тяжкими думками, горем, бо для смерті - вічність ціла. Радій тому, що ти живеш, що молодий і можеш кохати - це ж минає дуже швидко... Такий мотив поезії близький студентському гімну «Gaudeamus», створеному у Середньовіччі: «Веселімося, доки ми ще молоді!..»

Пейзажні картини не лише викликають захоплення - вони є і сценою, і дійовими особами життя, де людина - його невід’ємна частина.

Для вираження ідеї твору - уславлення кохання як найпрекраснішого з почуттів - поет широко використовує риторичні звертання, ствердження, вигуки:

Цілуй, цілуй, цілуй її -

Знов молодість не буде!

Лови летючу мить життя!

Чому ж стоїш без руху ти,

Коли весь світ співає?

Твір був покладений на музику невідомим автором і довго вважався народною піснею.

Віршовий розмір поезії - ямб. Римування перехресне.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.