Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«О слово рідне! Орле скутий!»
Олександр Олесь (1878-1944)
Новітня українська література (ХХ-ХХІ століття)

Всі публікації щодо:
Олесь Олександр

Хоча Олександр Олесь традиційно вважається співцем кохання, його громадянська лірика така ж палка, щира, смілива у проявах громадянської позиції поета. У вірші «О слово рідне! Орле скутий!» порушено проблему ролі рідного слова в житті суспільства, розкривається через ряд метафоричних образів його краса, звучить впевненість, що саме рідне слово буде для народу і зброєю для здобуття незалежності, і сонцем нового життя, і судними дощами для тих, хто зрікся свого народу.

Багато символів мають поняття «слово», «рідна мова»: зброя у Лесі Українки, пишний сад у П. Куліша, В. Сосюри, М. Рильського... Для Олеся слово - гордий орел, що ширяє у небесному просторі, не підвладний нікому, сильний, мудрий, величний. Бути у полоні для орла - неприродний стан, так само не можна скувати параграфами заборон вільне слово.

Для підкреслення ідейного задуму автор вдало використовує алітерацію: Дніпра між ними левій рев (підкреслюється громозвучність слова), Співочий грім батьків моїх, // Дітьми безпам’ятно забутий (неначе барабанним боєм будить слово приспаний народ).

Віршовий розмір поезії - ямб. Римування перехресне.

Поміркуймо з науковцями

Олесь ще раз показав, що громадянські мотиви анітрохи не зв’язують крил і не заважають справжньому поетові, не підборкують його творчого натхнення.

С. Єфремов