Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«За сестрою»
Андрій Чайковський (1857-1935)
Новітня українська література (ХХ-ХХІ століття)

Всі публікації щодо:
Чайковський Андрій

Жанр твору - героїко-романтична повість.

Подивімось у словник

Героїко-романтична повість - різновид повісті, у якій зображуються героїчні вчинки персонажів заради високої романтичної ідеї. Такі твори пройняті пафосом героїчного, утверджують велич людини та подвигу.

Повість адресована молодим читачам, тому в ній захопливий сюжет, романтичні герої, струнка композиція.

Подивімось у словник

Композиція - побудова літературного твору. Основними елементами композиції є сюжет і позасюжетні елементи.

Дія в повісті розвивається спочатку в українському степовому селі Спасівці, де живе родина Судаків, потім - на степових просторах і в Криму. Час дії - доба козаччини й татарських набігів на Україну. Головний герой твору - п’ятнадцятирічний хлопчик Павлусь, родину якого вбивають під час набігу на село, а сестру Ганну забирають у татарський полон. Хлопець вирушає на пошуки Ганни, дорогою зустрічає козаків, потім сам потрапляє в татарський полон, деякий час живе в Криму і своїм розумом, наполегливістю і хитрістю визволяє улюблену сестру.

Андрій Чайковський майстерно описує козацький і татарський побут, спосіб життя в Кримському ханстві. Народившись і проживши все життя в Галичині, письменник демонструє неабияку обізнаність в історії та етнографії Півдня України. Зображуючи кримських татар і українців - народи, котрі на той час ворогували, автор акцентує увагу на загальнолюдських рисах і цінностях. Так, і серед українців є лихі харцизяки та зрадники-потурнаки, і кримські татари постають не лише кровожерливими воїнами (під час набігів на початку повісті), а й могутні горді правителі (Девлет-Гірей) та людяні помічники бранцям (стара жінка-татарка, яка допомагає Ганнусі).

Тема твору - зображення пригод підлітка-українця, який рятує сестру з татарського полону. Ідея - возвеличення героїчних учинків, почуттів родинної любові та здатності на високі душевні пориви.

Поміркуймо з науковцями

У повісті Андрія Чайковського романтичним героєм є Павлусь. Коли рідний батько й старший брат-козак Петро опускають руки і навіть не намагаються рятувати Ганну, Павлусь вирішує розшукувати її самостійно, хоча для такої складної справи не має ні життєвого досвіду, ні помічників. Павлусь протистоїть загальноприйнятій думці, не зважає на аргументи старших, що Ганну як татарську полонянку знайти неможливо, слухає тільки голос свого серця й досягає поставленої мети.

О. Слоньовська