Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«Маленький горбань»
Спиридон Черкасенко (1876-1940)
Новітня українська література (ХХ-ХХІ століття)

Всі публікації щодо:
Черкасенко Спиридон

Автор оповідання змальовує образ дитини, яку доля покарала сирітством і каліцтвом, але водночас нагородила добрим, вразливим серцем. Спиридон Черкасенко змушує своїм твором замислитися над цінностями, непідвладними часові - добром, милосердям, красою людської душі - і поміркувати над тим, чому в людських стосунках так багато зла.

Павлик - напівсирота, який мешкає разом із дідом і матір’ю на околиці шахтарського селища. Хлопчикові випало спокутувати гріх батька-п’яниці - малий народився калікою, але зростає доброю, чуйною й милосердною людиною. І утвердитися в цьому йому допомагають мамині казки та власна бурхлива фантазія: «І думає, думає, думає Павлик, аж поки йому голова втомиться, аж поки тиховійний сон потроху, непомітно склепить йому віки й од довгих густих вій його ляже на личко темна тінь. Та бистра думка його не заспокоюється. Скута, зв’язана своїм ворогом, міцним сном, вона ще борсається, рветься, живе - і Павлик бачить химерні, чарівні сни. Таких цікавих казок, як його сни, й неня не розкаже йому... Через його страшний горб товариші цурались його, й він звик бути здебільшого самотнім, на самоті зі своїми думками, жив ними, тішився, розважався ними. Лагідний, добрий, гарний світ нениних казок зробив і ті думки його лагідними, а серце чулим до всяких пригод, що траплялися створінням малим та беззахисним. Павлик любив звірят, любив пташок і плакав, навіть зомлівав, коли при нім хто з хлопців розбивав пташині яєчка або скручував голови горобеняткам».

Не всі діти розуміють Павлика й приятелюють з ним. Є серед них і такі, що глузують з його каліцтва, зневажають його вразливість. Захарко побив Павлика тільки за те, що він наважився захистити пташині гнізда від жорстоких хлопців. Обурений дідусь хоче, аби Павлик помстився, та маленький горбань залагоджує справу інакше - добротою, людяністю, лагідністю, чуйністю. Читач розуміє, що велика й добра сила, яка є в маленькому серці Павлика, його віра в загальне милосердя і справедливість спроможні перемогти зло та підступність.

Поміркуймо з науковцями

Яку людину можна назвати красивою? Чи варто на зло відповідати добром? Що, по-вашому, може врятувати світ? Саме ці проблеми безпосередньо чи опосередковано порушує в оповіданні «Маленький горбань» автор. Розв’язуючи їх, ви примірятимете до себе вчинки героїв і формуватимете власні моральні принципи.

О. Рудницька