Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«Сама собою річка ця тече...»
Микола Вінграновський 1936-2004)
Новітня українська література (ХХ-ХХІ століття)

Всі публікації щодо:
Вінграновський Микола

Поетичні міні-пейзажі М. Вінграновського неначе створюють ефект мікрокосму: у маленькому відбивається великі і важливі для людини поняття. Ось маленька річечка, що сама собою тече через город - «тихенька синя доня Дніпра», вона, ніби новонароджена, ще й імені не має. Як і для будь-якої малечі, для неї небо цвіте ЗДОРОВЕННО і хата смачно пахне борщем... Ця річка - нічия, але вона - для ВСІХ: для клена і для сільського хлопчака, який любить її, як тата й маму, як солодкий мед...

За радянської влади культивувалось поняття Батьківщина як велика країна, шоста частина земної кулі, а те, що кожна людина перш за все вчиться любити свою хату, клен у дворі, безіменну річечку - оте, що зветься малою батьківщиною, - вважалося дещо відсталим, ба, навіть небезпечним (могли і ярлик націоналіста навісити!). Такі поетичні твори, як вірш «Сама собою річка ця тече...» М. Вінграновського не тільки повертають людині спогади про дитинство - вони повертають людині духовні джерела добра, моралі, повертають кожному його малу батьківщину.

Віршовий розмір поезії - ямб. Римування кільцеве.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.