Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«Дивосвіт»
Ігор Калинець (народився 1939)
Новітня українська література (ХХ-ХХІ століття)

Всі публікації щодо:
Калинець Ігор

Поетичний цикл «Дивосвіт» створений Ігорем Калинцем під час заслання. Ці поезії, написані верлібром (вільним віршем), поет адресував своїй донечці Звениславі, котра лишилася у Львові без батьків. Батько прагнув, аби дочка після його віршів дещо іншими очима поглянула на стежечку та криничку, веселку чи дощик, росу чи хамринку, місяць і зорі. Подивилася з подивуванням. Тому й назвав цикл «Дивосвіт». Ці твори пізніше увійшли до збірки «Книжечка для Дзвінки».

«Я хотів заронити в душу дитини, - пише Ігор Калинець, - зеренце зачудування, яке б згодом виросло у велике диво. Як той камінчик з поезії «Камінь», який виріс у велику скелю з м’яким серцем завдяки доброті маленької дівчинки».

Поміркуймо з науковцями

Ігор Калинець продовжує яскравий і самобутній напрям у нашій поезії, пов’язаний з іменами Тичини, Антонина, Вінграновського. Це радісне відчуття себе частинкою світової гармонії, вміння вести діалог з усім що тебе оточує, бачити світ по-дитячому вповні виявилося у віршах «Книжечка для Дзвінки». У них основою образності є персоніфікація - вид метафори, коли предметам, явищам природи та поняттям надаються властивості людини. Персоніфікація також пов’язує поезію Калинця з фольклором, адже це не просто художній засіб, а спосіб світобачення.

Н. Мафтін

Одним з незвичних ліричних образів циклу «Дивосвіт» є Хлопчик-Фіґурка, задоволений собою. Про цього дивовижного персонажа Калинець створив окрему літературну казку.