Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«Лелека»
Василь Голобородько (народився 1942)
Новітня українська література (ХХ-ХХІ століття)

Всі публікації щодо:
Голобородько Василь

Поема «Лелека» ввійшла до книги Василя Голобородька «Українські птахи в українському краєвиді». Поет подає своєрідну поетичну енциклопедичну статтю про птаха, розглядає його зусібіч, використовую чи для цього засоби українського фольклору:

Лелеко, біла лелеко,

ти твориш загадку про саму себе за ознакою:

та, хто мостить своє гніздо на хаті,

ти твориш загадку про саму себе за ознакою:

та, хто літає далеко,

та, хто літає далеко по жабенят для лелеченят:

на річку, на озеро, до ставка, на луки, на болото -

ти твориш загадку про саму себе за ознакою:

та, на кого ми замовляли майбутній урожай

навесні, у день Благовіщення, 7 квітня...

Василь Голобородько так тлумачить свій твір: «Побачивши якогось птаха, про якого не знаємо навіть назви, ми тільки одне зауважуємо, на рівні безпосереднього спостереження, притаманного не лише людям: це - птах, але, знаючи все багатство назв птаха, загадку про нього, прислів’я і приказки, повір’я і прикмети, заклинки і замовляння, пов’язані з птахом, ми привносимо все це птахові, олюднюємо його, а, бачачи птаха в краєвиді, тим самим олюднюємо і дикий, порожній без людської присутності краєвид».

Поміркуймо з науковцями

Василь Голобородько - філолог, і не стільки за освітою, як за глибинним відчуттям суті рідного слова у його найрізноманітніших нюансах. Яскравим і переконливим прикладом цьому може слугувати розділ його збірки віршів - «Українські птахи в українському краєвиді». До кожного вірша про того чи іншого українського птаха він добирає прислів’я, приказки, загадки, які ґрунтуються у свідомості народного генія на спостереженнях про них, прикметах, повір’ях і навіть на замовляннях.

І. ДзюбаНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.