Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«Земля така гаряча»
Леонід Кисельов (1946-1968)
Новітня українська література (ХХ-ХХІ століття)

Всі публікації щодо:
Кисельов Леонід

Поезія становить суцільну метафору: світ-журавель. Ліричний герой хоче, як і багато хто з молодих і завзятих, змінити людей на краще, навчити їх бути мудрими і дбайливими до світу, у якому живуть.

Поміркуймо з науковцями

Простенька ніби, тема - маленький хлопчик плаче, благаючи не бити журавля. Але вслухайтесь, жартівливий фольклорний образ у вірші Леоніда Кисельова набуває цілком іншого звучання. Прості, ненав’язливі образи поєднуються в систему символів і асоціацій, виносячи на передній план високогуманний заклик - не бий беззахисного! Будь Людиною - не бий!

Це водночас і вияв стосунків поета та світу, розуміння ним місця людини серед явищ природи і місця природи у житті людини. «Що станеться з тобою, мій світе, мій журавлю?». Відтак у вірші звучить тривога, неспокій. Вона випливає з переживання дитини і її гострого болю за бідака-журавля й переливається у звернення ліричного героя до людей, до світу людських цінностей. Поет виступає з високих громадських позицій, ставить питання про добро і зло, наголошуючи на необхідності творити добро окремій людині, яке неодмінно переросте в добро заради людства.

Ю. Покальчук