Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014


Феофан Прокопович (1681-1736)
Давня українська література (XI-XVIII століття)

Всі публікації щодо:
Прокопович Феофан

Народився Феофан (Єлеазар) Прокопович у Києві в родині купця. Рано залишився сиротою, зростав під впливом дядька - ректора Київського колегіуму. Навчався в Київській і Римській єзуїтських колегіях. Став ректором Київської академії. Російський цар Петро І запросив його в Москву для реформування церкви. Письменник, видатний ритор, оратор, педагог, церковний діяч. Залишив велику наукову, публіцистичну та художню спадщину, у якій значну частину складає риторика. Автор ліричних поезій, філософських і політичних трактатів. Одне з досягнень Прокоповича - створення першої в українській літературі драми з вітчизняним історичним героєм «Володимир».

Поміркуймо з науковцями

Феофан Прокопович належав до найталановитіших українців свого часу. Одначе його життя пішло таким шляхом, що з його таланту не мала Україна великої користі.

М. Возняк

Історична драма «Володимир» - зразок шкільної драми. Шкільна драма була поширеною в Україні в барокову добу XVII-XVIII століття. Писали ці твори викладачі риторики Києво-Могилянської академії. У шкільній драмі розігрувались сюжети зазвичай релігійного характеру.

У «Володимирі» діють рівноапостольний князь Володимир - хреститель Русі-України. О. Мишанич тлумачить цей образ як уславлення реформаторської діяльності Петра І, В. Шевчук твердить, що Прокопович уславлює Івана Мазепу, бо саме його вважає наступником князя Володимира.

За жанром - це трагікомедія. Трагедійним є образ головного героя, котрий через внутрішні протиріччя, вагання вирішує хрестити Київ. Комедійним є сатиричне зображення жерців Жеривола, Куроїда та Піяра. Як і в кожній шкільній драмі, у творі був хор, ми бачимо це в епізоді драми. Панегірик співають Андрій-апостол із янголами. Розповідається про подальшу долю Києва: «Був у тьмі ти раніше, хоча перед миром Світлим ділом преславний, але ще кумирам Темним ти покорявся, був чорний в безвір’ї. Отож світлом себе ти осяй невечірнім!».

Композиційно драма складається з прологу, основної частини та епілогу. У пролозі йдеться про занепокоєння жерців Жеривола, Куроїда та Піяра з приводу того, що Володимир збирається хрестити Київську Русь. Основна частина твору присвячена головному герою. Володимир вислуховує грецького філософа, синів Бориса та Гліба, перш ніж прийняти остаточне рішення.

Шкільна драма доби бароко мала важливе значення для подальшого розвитку української драматургії (XIX століття), її вплив був величезний і в Росії.