Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014

«Олень Август»
Євген Гуцало (1937-1995)
Новітня українська література (ХХ-ХХІ століття)

Всі публікації щодо:
Гуцало Євген

Оповідання Є. Гуцала змальовує непростий світ кіномистецтва, стосунки дорослих і дітей. Автор хоче довести необхідність берегти неповторність своєї душі, свою індивідуальність. Хлопчик Женя - мрійливий, захопливий, з багатою уявою, тонкими відчуттями:

«Жені було весело. Він розмахував стареньким портфелем, з якого виглядали зошити та книжки, і, озираючись по боках, щось галасував. Женя галасував про те, що двірники рубають лід, що в струмках, які течуть уздовж тротуарів, купаються смішні та хмільні горобці, поскубуючи лакованими дзьобиками кожну пір’їнку на собі. Він галасував щось і про тих зустрічних дівчаток, які проходили мимо в розстебнутих пальтах, з грубуватим рум’янцем на щоках; зараз вони здавалися йому ще більш дивакуватими й гідними зневаги, ніж будь-коли».

Помітивши, що в сквері знімають кіно, Женя почав зацікавлено розглядати знімальний майданчик. Дратівливий режисер Альтов спочатку прогнав його, потім зрозумів, що не вартий захоплення хлопчини, тому йому захотілося зробити для Жені щось гарне. Він показав хлопчику будівництво, на якому буде знімати новий фільм, запитав, чи хоче Женя зніматися в кіно, наприклад, у фільмі «Олень Август» про золотошукачів, які заблукали в тайзі і яких урятував хлопчик на ім’я Август.

Женя одразу уявив собі й тайгу, і багато оленів. Сказав про це режисерові, той засміявся - й видіння зникло, лишився лише брудний будівельний майданчик. Хлопчик зміг уявити те, що було недоступне режисерові. І, мабуть, не здогадувався про своє обдарування, про свою неповторність.

Женя дав урок творчості навіть відомому кінорежисерові. Невдача не розчарувала його, не зломила, а привела до рішення діяти, творити, довести справу до кінця. Тому й прийшли до нього чарівні олені.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.