Аналіз художніх творів з української літератури - В. А. Мелешко 2014


Панас Мирний (1849-1920)
Нова українська література (кінець XVIII - XIX століття)

Всі публікації щодо:
Мирний Панас

Панас Якович Рудченко народився у 1849 році в Миргороді у сім’ї чиновника, а отже, його власна життєва дорога вже була визначена сімейними традиціями й батьковим вибором - юнак також мав стати чиновником. І, дійсно, саме так і сталося: служба писарчуком, канцеляристом, бухгалтером у різних містечках України... «Непривітне воно само по собі, те сидіння з дня у день над столом, те брязкання на щотах, те составления усяких свєдєній та відомств, а коли ж нема хіті того робить, а коли робиш ради куска хліба, - о, яке невеселе і тяжке таке життя!» - згадував свою службу Панас Якович.

Проте жива душа, щире серце, мистецький талант прагнули залишити гарячі думки й болі на папері: «Не Муза мій сон доглядала, а плач не давав мені спать!» До нас дійшло немало творів Панаса Рудченка, писаних на аркушах казенних бухгалтерських книг.

Так звичайний канцелярист виходив за межі свого денного оточення, - і перед ним поставали образи знедоленого люду, чиє лихо він відчував, як своє власне. І хоч обрав собі за псевдонім прізвище Мирний, у творах він був нещадним до соціального зла. Він став найвизначнішим повістярем серед українських письменників своєї доби.

Жанрове розмаїття творів Панаса Мирного дуже багате:

• романи («Хіба ревуть воли, як ясла повні?», «Повія»);

• повісті («Чіпка», «Лихі люди»; «Лихо давнє й сьогочасне», «За водою», «Голодна воля»);

• оповідання («Лихий попутав», «Ганнуся», «П’яниця», «Морозенко» та ін.);

• драматичні твори («Лимерівна», «Перемудрив», «Згуба», «У черницях»);

• лірика (Панас Мирний є автором близько трьохсот віршів);

• переклади (твори О. Пушкіна, М. Лєрмонтова, О. Островського, У. Шекспіра, переспів «Слова о полку Ігоревім»).

Однією з провідних тем у творчості Панаса Мирного була селянська доля, феномен українського села, «голодна воля» - наслідки селянської реформи 1861 року.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.