ПІДЕ ПАРАСКА, ЯК ЇЇ ЛАСКА (умовиний) - УКРАЇНСЬКИЙ ПОБУТ

Умовини (оглядини, розглядини, обзорини, переглядини) — знайомство з господарством молодого, що здійснюється невдовзі після успішного сватання. Цей звичай демонструє серйозність ставлення до утворення сім'ї, її добробуту в подальшому. Зрозуміло, батьки парубка намагаються з найкращого боку представити господарство свого сина, аби умовини завершилися шлюбною угодою. Раніше, бувало, навіть вдавалися до хитрощів: позичали у сусідів коня, волів або сільськогосподарський реманент.

Проте головним є передусім те, який наречений хазяїн — чи врівноважений, спокійний і непитущий. Суджена ж, з погляду хлопця, мусить бути працьовитою, справною господинею, а ще й чепурною та привітною. Отже, сімейне щастя ототожнюється передусім із доброзичливими взаєминами між подружжям.

За наших часів вподобання щодо якостей обранця (обраниці) не надто тісно пов'язані з мораллю як такою, так би мовити, загальнолюдськими цінностями, а більшою мірою відбивають індивідуальне ставлення особистості до конкретних якостей парубка чи дівчини. Зрідка зриваються шлюби й через якісь матеріальні міркування батьків, адже їх воля не є вирішальною у цій справі, тому звичай умовин зберігається більшою мірою на селі.

Подекуди нема жодної необхідності в умовинах, оскільки родини добре обізнані з матеріальним станом одна одної, у такому разі умовини або набувають суто умовного характеру, або ж від них відмовляються зовсім. Про хиткість цього звичаю може свідчити й довільність його дотримання: у „класичному“ варіанті умовини передують заручинам, але можуть поєднуватися з ними, проводитися після них або й зовсім не проводитися.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.