ХАТА - ЯК ВІНОЧОК, ГОСПОДИНЯ - ЯК КВІТОЧКА (декоративне оздоблення хати) - УКРАЇНСЬКИЙ ПОБУТ

ХАТА - ЯК ВІНОЧОК, ГОСПОДИНЯ - ЯК КВІТОЧКА (декоративне оздоблення хати) - УКРАЇНСЬКИЙ ПОБУТ

Декоративне оздоблення хати полягає, по-перше, в різьбленні (зазвичай зрубного житла), обмазуванні глиною та побілці, підведенні кольоровими глинами та декоративному поліхромному розписі. Сьогодні, коли вибір фарб надзвичайно широкий, наприклад, віконниці розмальовуються з особливою старанністю. Яскраві квіти (зазвичай мак або барвінок), зелене листя, птахи й навіть свійські тварини прикрашають чепурні селянські хатинки, паркан або інші споруди у дворі. Найбільш строкаті й фантазійні малюнки наносяться, коли в хаті дівчина на виданні. На віконницях таких будинків обов'язково зображуються голуби як символ майбутнього подружнього життя. Мальована піч — це теж знак того, що в хаті є дівчина на порі.

Усе рідше, але побутують настінні розписи, що найчастіше несуть у собі віддалені мотиви календарних, релігійних і сімейних свят. Настінні розписи традиційно розміщують переважно трьома горизонтальними смугами: середня визначається висотою вікон, а дві інші — відстанню від вікон до даху та призьби.

Узагалі, у декоративному оформленні українського житла часто органічно поєднуються різні культи: культ домашнього вогнища та культ предків (наприклад, через шанування порогу як священного місця перебування пращурів, через шанування печі — місця, де, за повір'ям, мешкають домашні духи; культ вогню, пов'язаний із очищувальними функціями та життєвим началом родини; ,культ християнських святинь, втілений у шануванні ікон та покуття в цілому тощо).

Житло завжди наочно демонструє ставлення господарів до певних народних знань і звичаїв, як-от: наявність намальованих знаків, червоних квітів чи пташок на хвіртці, віконницях, над вікнами або на воротах, як уже зазначалось, говорить про те, що у даній оселі є дівка на порі; чисто підведені призьба, стіни та вікна засвідчують охайність господині; лава для відпочинку біля воріт на вулиці та криниця на межі садиби з вулицею покликані виявити пошану та турботу про того, хто подорожує (втомлений шляхом може напитись води, перепочити, розпитати про щось, почути якісь цікаві новини).Віртуальна читальня Української літератури для студентів, вчителів, учнів та батьків.

Наш сайт не претендує на авторство розміщених матеріалів. Ми тільки конвертуємо у зручний формат матеріали з мережі Інтернет які знаходяться у відкритому доступі та надіслані нашими відвідувачами.

Всі матеріали на сайті доступні за ліцензією Creative Commons Attribution-Sharealike 3.0 Unported CC BY-SA 3.0 та GNU Free Documentation License (GFDL)

Якщо ви являєтесь володарем авторського права на будь-який розміщений у нас матеріал і маєте намір видалити його зверніться для узгодження до адміністратора сайту.

Дозволяється копіювати матеріали з обов'язковим гіпертекстовим посиланням на сайт, будьте вдячними ми приклали багато зусиль щоб привести інформацію у зручний вигляд.

© 2007-2019 Всі права на дизайн сайту належать С.Є.А.