ХАТА - ЯК ВІНОЧОК, ГОСПОДИНЯ - ЯК КВІТОЧКА (декоративне оздоблення хати) - УКРАЇНСЬКИЙ ПОБУТ

Декоративне оздоблення хати полягає, по-перше, в різьбленні (зазвичай зрубного житла), обмазуванні глиною та побілці, підведенні кольоровими глинами та декоративному поліхромному розписі. Сьогодні, коли вибір фарб надзвичайно широкий, наприклад, віконниці розмальовуються з особливою старанністю. Яскраві квіти (зазвичай мак або барвінок), зелене листя, птахи й навіть свійські тварини прикрашають чепурні селянські хатинки, паркан або інші споруди у дворі. Найбільш строкаті й фантазійні малюнки наносяться, коли в хаті дівчина на виданні. На віконницях таких будинків обов'язково зображуються голуби як символ майбутнього подружнього життя. Мальована піч — це теж знак того, що в хаті є дівчина на порі.

Усе рідше, але побутують настінні розписи, що найчастіше несуть у собі віддалені мотиви календарних, релігійних і сімейних свят. Настінні розписи традиційно розміщують переважно трьома горизонтальними смугами: середня визначається висотою вікон, а дві інші — відстанню від вікон до даху та призьби.

Узагалі, у декоративному оформленні українського житла часто органічно поєднуються різні культи: культ домашнього вогнища та культ предків (наприклад, через шанування порогу як священного місця перебування пращурів, через шанування печі — місця, де, за повір'ям, мешкають домашні духи; культ вогню, пов'язаний із очищувальними функціями та життєвим началом родини; ,культ християнських святинь, втілений у шануванні ікон та покуття в цілому тощо).

Житло завжди наочно демонструє ставлення господарів до певних народних знань і звичаїв, як-от: наявність намальованих знаків, червоних квітів чи пташок на хвіртці, віконницях, над вікнами або на воротах, як уже зазначалось, говорить про те, що у даній оселі є дівка на порі; чисто підведені призьба, стіни та вікна засвідчують охайність господині; лава для відпочинку біля воріт на вулиці та криниця на межі садиби з вулицею покликані виявити пошану та турботу про того, хто подорожує (втомлений шляхом може напитись води, перепочити, розпитати про щось, почути якісь цікаві новини).На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.