Всі публікації щодо письменника:
Вишенський Іван

Українська література 100 тем

ІВАН ВИШЕНСЬКИЙ - МАЙСТЕР ЛІТЕРАТУРНОЇ ПОЛЕМІКИ - УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ. ДАВНЯ УКРАЇНСЬКА ЛІТЕРАТУРА

√ У біографії Івана Вишенського е білі плями, про дату народження відомо лише приблизно (1538—1550 рр.). Сам він родом з-під Перемишля (Судова Вишня). Довгий час проводить на Афоні, в центрі східного православного чернецтва.

√ У творчій спадщині Вишенського було чимало полемічних творів, але до нашого часу дійшло лише 17.

! Найголовніші твори Вишенського — „Послання до всіх, в лядській землі живущих” (до 1596 р.) та „Послання до єпископів” (1597-1599 рр.).

√ „Послання до всіх, в лядській землі живущих” (непримиренна позиція щодо політичного і суспільного устрою Речі Посполитої):

„...струп, все рана, все пухлина, все гнилизна, все ошуканство, все підступ, все лжа, все суєта, все смертоносний гріх, усе смердить пеклом...”.

! „Послання до єпископів” адресоване архієпископам Михайлові, Потієві, Кирилові, Леонтієві, Діонісієві та Григоркові, котрі у 1596 р. проголосили у Бресті унію православної церкви з католицькою.

√ У „Посланні до єпископів” Вишенський критикує єпископів, зображених жорстокими феодалами:

„в достатках безжурних та розкішних”, „пожертви лупите...”, „здираєте податки...”.

! Твори І. Вишенського змальовують суперечливий образ ченця-патріота, пробуджують національний дух і свідомість, людську гідність.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.