Всі публікації щодо:
Кобилянська Ольга

Українська література 100 тем

ОЛЬГА КОБИЛЯНСЬКА. ЗЕМЛЯ. ЛЮДИНА - ЛІТЕРАТУРА кін. XIX ст. - 30-х рр. XX ст.

Ольга Юліанівна Кобилянська (27 листопада 1863 р., м. Ґура-Гумора, нині в Румунії — 21 березня 1942 р., м. Чернівці) — письменниця, учасниця феміністичного руху на Буковині.

! „Велика українська письменниця, бо час нічого не заподіяв І її творам, а тільки утвердив їх в нашому народі” (В. Земляк).

! Письменниця одержала визнання завдяки своїй повісті „Царівна”, образ героїні якої І. Франко відніс до високооцінених жіночих образів.

У творчому доробку О. Кобилянської різні жанрові різновиди прозових творів — від замальовок та казкових мініатюр до повістей:

• оповідання: „Воля чи доля?”, „Картинки з життя Буковини”, „Вона вийшла заміж”, „Він і вона”, „Банк рустикальний” та ін.;

• повісті: „Людина”, „Земля”, „Царівна”, „В неділю рано зілля копала...” та ін.;

• замальовки: „Голубка і дуб”, „Видиво”;

• мініатюри: „Рожі”, „Поети”, „Смутно колишуться сосни”, „Там звізди пробивались” та ін.;

• новели: „Природа”, „Некультурна” та ін.

• Соціально-психологічна повість (з елементами філософської) „Земля” (1901 р., реалізм з елементами модернізму, течія — неоромантизм) написана на основі реального факту братовбивства на ґрунті суперечки за землю.

На думку письменниці, яка дослідила ситуацію, причиною трагедії стала гостра проблема землі — проблема і матеріальна (соціальна), і духовна.

! Повість „Земля” вийшла з присвятою: „Своєму батькові Юліанові Я. Кобилянському посвячує авторка” та епіграфом німецькою мовою (в перекладі „Кругом нас знаходиться якась безодня, що її вирила доля, але тут, у наших серцях, вона найглибша”),

√ О. Кобилянська показує життя селян Буковини у тяжких умовах нестачі землі, соціальної нерівності, рекрутчини.

• У повісті утверджується думка про землю як СИЛІ', яка здатна затуманити розум людини, перетворити її на твариноподібну істоту.

• Батьківство показане як важкий хрест, а злочин різного ступеня складності можуть бути покарані в певний спосіб.

• Освіта — це той шлях, який може подолати темну залежність від землі.

Образи-символи: темна сила і праця — земля; Каїн та Авель — Сава та Михайло; добро і трудолюбство — Михайло, Анна, Івоніка, Марія; символ вибору — куля, яку знайшов Івоніка; нещасне кохання і материнство — Анна; надія — дитина Петра й Анни.

√ Повість складається з 32 глав.

ПовістьЛюдина” (1886) — перший твір письменниці українською мовою, у ньому прослідковуються ознаки модернізму, особливо у розкритті образу головної героїні (сильної особистості, яка протиставляється натовпу).

√ Повість можна вважати протестом мислячої людини проти гноблення жінки в родині та суспільстві.

Образ головної героїні повісті.

Головна героїня Олена Ляуфлер — начитана, знається на музиці, її пригнічує обивательська атмосфера в сім’ї.

• Погляди і слова героїні привертають увагу цілого містечка: „...соціалізм, натуралізм, дарвінізм, питання жіноче, питання робітницьке”.

• Батьки говорять про неї з острахом, що вона: „відстрашує від себе і від других сестер женихів!”.
На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.