Українська література 100 тем

ЛІТЕРАТУРА кін. XIX ст. - 30-х рр. XX ст.

69. ОЛЬГА КОБИЛЯНСЬКА. «ЗЕМЛЯ». «ЛЮДИНА»

Ольга Юліанівна Кобилянська (27 листопада 1863 р., м. Ґура-Гумора, нині в Румунії — 21 березня 1942 р., м. Чернівці) — письменниця, учасниця феміністичного руху на Буковині.

! «Велика українська письменниця, бо час нічого не заподіяв І її творам, а тільки утвердив їх в нашому народі» (В. Земляк).

! Письменниця одержала визнання завдяки своїй повісті «Царівна», образ героїні якої І. Франко відніс до високооцінених жіночих образів.

У творчому доробку О. Кобилянської різні жанрові різновиди прозових творів — від замальовок та казкових мініатюр до повістей:

• оповідання: «Воля чи доля?», «Картинки з життя Буковини», «Вона вийшла заміж», «Він і вона», «Банк рустикальний» та ін.;

• повісті: «Людина», «Земля», «Царівна», «В неділю рано зілля копала...» та ін.;

• замальовки: «Голубка і дуб», «Видиво»;

• мініатюри: «Рожі», «Поети», «Смутно колишуться сосни», «Там звізди пробивались» та ін.;

• новели: «Природа», «Некультурна» та ін.

• Соціально-психологічна повість (з елементами філософської) «Земля» (1901 р., реалізм з елементами модернізму, течія — неоромантизм) написана на основі реального факту братовбивства на ґрунті суперечки за землю.

На думку письменниці, яка дослідила ситуацію, причиною трагедії стала гостра проблема землі — проблема і матеріальна (соціальна), і духовна.

! Повість «Земля» вийшла з присвятою: «Своєму батькові Юліанові Я. Кобилянському посвячує авторка» та епіграфом німецькою мовою (в перекладі «Кругом нас знаходиться якась безодня, що її вирила доля, але тут, у наших серцях, вона найглибша»),

√ О. Кобилянська показує життя селян Буковини у тяжких умовах нестачі землі, соціальної нерівності, рекрутчини.

• У повісті утверджується думка про землю як СИЛІ', яка здатна затуманити розум людини, перетворити її на твариноподібну істоту.

• Батьківство показане як важкий хрест, а злочин різного ступеня складності можуть бути покарані в певний спосіб.

• Освіта — це той шлях, який може подолати темну залежність від землі.

Образи-символи: темна сила і праця — земля; Каїн та Авель — Сава та Михайло; добро і трудолюбство — Михайло, Анна, Івоніка, Марія; символ вибору — куля, яку знайшов Івоніка; нещасне кохання і материнство — Анна; надія — дитина Петра й Анни.

√ Повість складається з 32 глав.

Повість «Людина» (1886) — перший твір письменниці українською мовою, у ньому прослідковуються ознаки модернізму, особливо у розкритті образу головної героїні (сильної особистості, яка протиставляється натовпу).

√ Повість можна вважати протестом мислячої людини проти гноблення жінки в родині та суспільстві.

Образ головної героїні повісті.

Головна героїня Олена Ляуфлер — начитана, знається на музиці, її пригнічує обивательська атмосфера в сім'ї.

• Погляди і слова героїні привертають увагу цілого містечка: «...соціалізм, натуралізм, дарвінізм, питання жіноче, питання робітницьке».

• Батьки говорять про неї з острахом, що вона: «відстрашує від себе і від других сестер женихів!».