Всі публікації щодо:
Маланюк Євген

Українська література 100 тем

ЄВГЕН МАЛАНЮК. СТИЛЕТ ЧИ СТИЛОС - ЛІТЕРАТУРА сер. ХХ-ХХІ ст. ЕМІГРАНТСЬКА ЛІТЕРАТУРА

Євген Филимонович Маланюк (1 лютого 1897 р., Архангород, нині в Кіровоградській обл. — 16 лютого 1968 р., Нью-Йорк) — письменник, поет, культуролог, літературний критик, публіцист.

ЗбіркаСтилет і стилос” (1925 р., Подєбради, Чехословаччина) — спроба розв’язати чи не найодвічнішу проблематику світової літератури, що є первинним імперативом для художньої творчості — краса чи служіння інтересам людства.

√ Вірш „Стилет чи стилос?” (напрям — модернізм, течія — символізм, філософська лірика) символічно осмислює проблему в образах стилоса (палички для письма во вощеній дошці) і стилета (невеликого кинджала із тонким тригранним клинком).

Поет схиляється до стилосу, але йому також приходить розуміння, що для поета виховання нації і боротьба також головні цілі.

! Для митця надзвичайно складно зробити вибір:

героя звуть „береги краси” („там”), а „тут — жаха набряклий вітром обрій”.

Проте герой захоплюється „безмежжям”:

його зачаровує „веселий галас бою”.

Отже, чоловік, який має честь, має бути воїном:

„Як в нації вождя нема / Тоді вожді її — поети!”.

Образи-символи: громадське життя, зброя — стилет, письменницька діяльність — стилос, роздвоєність — трагічні терези, зажурення у життя — веселий галас бою, краса природи і життя — береги краси.

√ Вірш написаний 5-стопним ямбом, строфа — катрен, римування перехресне.

Художні засоби: символи, епітети, метафори, персоніфікація; метонімія; оксиморон; алітерація, асонанс; антитеза; риторичний вигук.На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.