Історія української літератури: епоха Бароко (XVII-XVIII ст.) - Ігор Ісіченко 2011

Іван Мазепа
Вірші про Хмельниччину
Історичні події в поетичній інтерпретації

Всі публікації щодо:
Давня українська література

Іван Мазепа народився 20 березня 1639 р. на родинному хуторі Мазепинці в шляхетській родині. Він навчався в Києво-Могилянській колегії, а потім служив при дворі короля Яна Казимира. Мазепа був направлений за кордон для довершення освіти, відвідав Німеччину, Францію, Італію. З 1663 р. він жив у родинному маєтку, а в 1669 р. вступив на службу до гетьмана Петра Дорошенка. Там він дослужився до генерального осавула, виконував відповідальні доручення гетьмана, у 1674 р. був захоплений запорожцями в полон і відісланий у Батурин.

У столиці Мазепа входить у довіру до гетьмана Івана Самойловича, призначається генеральним осавулом, а після позбавлення Самойловича влади 25 липня 1687 р. обирається його наступником.

Іван Мазепа дбав про об’єднання козацьких земель у складі єдиної Української держави, встановлення міцної централізованої влади зі збереженням козацького устрою. Він опікувався спорудженням низки церков, добився визнання за Києво-Могилянською колеґією статусу академії. Його авторитет опікуна церкви, науки й освіти забезпечив Мазепі широку популярність. До 1708 р. Київська академія називалася на його честь «Могило-Мазеповіянською». Гетьман активно підтримував свт. Димитрія Туптала в укладанні «Книг житій святих». Саме за гетьманства Івана Мазепи остаточно склалась ідеологема Київ - «другий Єрусалим», тобто духовний центр православного слов’янського світу. Гетьман особисто патронував зведення й реставрацію 43 храмів.

Гетьман намагається протидіяти посиленню московської присутности в Україні, розбратові й чварам. Він ще 1689-1690 рр. направляє послання до короля Яна III Собєського з пропозицією про спільні дії проти Московського царства. У той самий час він очолює походи на південь. Під командуванням Мазепи 1689 р. українські полки брали участь у Кримському поході, в 1695 р. - в оволодінні Казикерменом (нині Берислав), у 1696 р. - в облозі і взятті Азова, потім - у Гаванських походах др. пол. 1690-х років.

Під час Північної війни, коли українські війська масово направлялися у виснажливі походи проти шведів і зазнавали колосальних втрат, а захищати Гетьманщину цар відмовлявся, Мазепа зав’язує стосунки з польським королем Станіславом Лещинським та зі шведським монархом Карлом XII. Було досягнуто таємної угоди про створення незалежної гетьманської держави. 28 жовтня 1708 р. гетьман з чотиритисячним військом, генеральною старшиною та сімома з 12 полковників перейшов на бік шведів.

28 червня 1709 р. відбулася Полтавська битва, в якій союзні шведська й українська армії зазнали нищівної поразки. Козацькі війська відступили на підвладну Османській імперії Молдову. 21 вересня 1709 р. Іван Мазепа помер біля міста Бендери. Він був похований у Галаці.

За цей виступ царські війська знищили Батурин, вирізали його жителів і зруйнували Запорозьку Січ. 12 листопада 1708 р. у присутності царя Петра І у глухівській Свято-Троїцькій церкві було проголошено анафему Мазепі.

«Всі покою щиро прагнуть» («Дума», 1698)

Проф. Кларенс А. Меннінґ, автор англомовної монографії про Мазепу, висловив припущення, що «Дума» Івана Мазепи з’явилася на початку 1670-х рр. і відобразила становище України за часів гетьмана Петра Дорошенка. За його словами, твір був підсумком політичної філософії Мазепи й може пояснити його суспільну діяльність. Заклик до національної єдности сполучається тут із ствердженням ідеї державної самостійности.

Генеральний суддя й лідер антигетьманської опозиції Василь Кочубей у своєму доносі на ім’я царя подав «Думу» за доказ підступности Мазепи, додаючи: «Дума його, чи пісня, є доказом непостійности у вірності». Він стверджував, що сам Іван Мазепа написав цей твір і передав його Кочубеєві в 1698 р. Цю дату проф. Олександр Оглоблин вважає справжнім часом написання «Думи».

Дума не має сюжету. Автор прагне до філософських узагальнень історичного досвіду:

Всі покою щиро прагнуть,

А не в єден гуж всі тягнуть;

Той направо, той наліво,

А все, браття, тото диво!

Поет констатує протистояння трьох політичних сил: пов’язаної з Туреччиною та Кримським ханством («Єден живе із погани»); пропольської («Другий ляхом за грош служить»); промосковської («Третій Москві юж голдує // І єй вірне услугує»). «Дума» відображала реальний стан України, поділеної між трьома чужими державами, трьома політичними орієнтаціями.

Сюжет твору відповідає дійсним фактам того часу. Заклик того, що «живе із погани», майже дослівно цитує універсали та листи Петра Іваненка (Петрика), призначеного в 1695 р. на гетьмана кримським ханом. Фастівський полковник Семен Палій справді служив тоді «ляхом за грош», отримуючи платню від польського уряду. А промосковська партія в Гетьманщині пильно стежила за Мазепою, і вже 1699 р. бунчуковий товариш Данило Забіла, близько споріднений з вищою українською старшиною, доносив до Москви про зраду гетьмана.

Дума закінчується закликом:

«Ей, панове єнерали,

Чому ж єсьте так оспалі!

І ви, панство полковники,

Без жадної політики,

Озмітеся всі за руки,

Не допустіть горкой муки

Матці своїй больш терпіти!

Нуте врагов, нуте бити!

Самопали набивайте,

Острих щабель добувайте,

А за віру хоч умріте,

І вольностей бороніте!

Нехай вічна буде слава,

Же през шаблі маєм права!»

Хронологічна таблиця

Народився

20 березня 1639 на хуторі Мазепинці

Навчання

в Києво-Могилянській колеґії

до 1657 р.

Перебування при дворі короля

1657-1663

Повернення до родинного маєтку

1663

Служба в гетьмана Петра Дорошенка

1669-1674

Служба в гетьмана Івана Самойловича

1674-1687

Гетьман України

25 липня 1687

Перемовини з польським королем

1689-1690

Облога і взяття Азова

1696

Дума «Всі покою щиро прагнуть»

1698

Налагодження стосунків з польським королем Станіславом Лещинським

1705

Перемовини з Карлом XII

1706

Виступ проти московського царя

28 жовтня 1708

Анафемування Івана Мазепи у Глухові

12 листопада 1708

Полтавська битва

28 червня 1709

Помер

21 вересня 1709 біля м. БендериНа нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.