Література та літературознавство української діаспори - Людмила Скорина 2005

Дмитро Нитченко
Основні репрезентанти та їх концепції
Лекція 6. Літературознавство української еміграції

Всі публікації щодо:
Чуб Дмитро

Народився на Полтавщині, пройшов важкий шлях випробувань. Навчався у Харківському педагогічному інституті, де й почав писати, зав’язав творчі знайомства з М. Хвильовим, В. Сосю- рою, В. Гжицьким, Б. Антоненком-Давидовичем, І. Багряним, Ю. Яновським. В цей час були видрукувані перші книжки Д. Нитченка: «Поет індустрії» (1931), «Склепіння» (1933), нариси «На прикордонні» (1932). Під час війни авторові довелося брати участь у воєнних діях, згодом він потрапив у полон і через зруйновану Білорусію пробирався до Харкова. Далі — виїзд до Вінниці, Львова. У квітні 1944 р. Д. Нитченко виїздить до Кракова, потім — до Німеччини, з 1949 р. проживав у Австралії.

М. Павлишин у ювілейній статті вказував: «В Австралії Дмитро Нитченко сам виконує працю, якої вистачило б на ціле міністерство. Незважаючи на фізичну працю, аж до пенсії, він керує школою в Нью-Порті, вчить у школах українознавства й на педагогічних курсах у Саншайні й Нобл Парку. На початку 50-х років він працює у шкільній раді Вікторії, а потім упродовж багатьох років очолює Українську Центральну раду. Він служить в управах української громади Вікторії і Союзу українських організацій Австралії. Великих зусиль докладає до видання 1-го тому книжки «Українці в Австралії». Його працю на ниві української культури відзначено обранням його дійсним членом НТШ» [Цит. за: 17, 67]. Заснувавши Літературно-мистецький клуб імені В. Симоненка Д. Нитченко допоміг увійти в літературу багатьом молодим авторам. Також він заснував альманах «Новий обрій», це видання стало історичним свідченням про культурне життя української діаспори в Австралії. Д. Нитченко був ініціатором багатьох літературних конкурсів, рецензентом і видавцем творів інших авторів.

У розрахунку на зацікавлену аудиторію Д. Нитченко написав книжки «Елементи теорії літератури й стилістики» (1975), «Український правописний словник» (1968), «Український орфографічний словник» (1975). Для український читачів у діаспорі написана книжка статей, розвідок і спогадів «У дзеркалі життя» (1982) — розповідь про «харківських побратимів» (В. Сосюру, Б. Антоненка-Давидовича), про видатних письменників та літературознавців української діаспори (Яра Славутича, Ігоря Качуровського), про український гумор та його творців. Багато разів перевидавалися бібліографічні та літературознавчі розвідки автора про Кобзаря — «Живий Шевченко» (1947). Загалом у творчому доробку Д. Нитченка переважає жанр спогадів, з цього приводу назвемо книжки «Від Зінькова до Мельбурну» (1990) та «Під сонцем Австралії» (1994).

Є в доробку Д. Нитченка і поетичні та прозові книжки, зокрема для дітей: «Це трапилося в Австралії» (1953), «На гадючому острові» (1954), «Вовченя» (1954), «Стежками пригод» (1975), «З новогвінейських вражень» (1977).На нашому каналі стартував марафон підготовки до ЗНО з української літератури. В рамках якого ми кожного дня будем викладати відео з новим твором. Підписуйтесь на наш канал та приєднуйтесь до марафону.